Windows: MS Edge: Szybkie scroll-owanie

9-maj-2021

Rzadko na moim blogu piszę o sprzęcie, ale tym razem… nerwowo nie wytrzymywałem usterki objawiającej się w MS Edge. Scrollowanie stron działające bez zarzutu w innych przeglądarkach i aplikacjach było zdecydowanie za szybkie w MS Edge. Nie żebym był fanem jakieś konkretnej przeglądarki, ale korzystam z wielu z nich – jeśli zależy mi na przeczytaniu artykułu, który nie chce się wyświetlić z powodu ad-blocka, to szybkie przejście do innej przeglądarki pomaga.

Problem objawia się tylko w MS Edge i tylko na jednym laptopie Lenovo  (konkretnie IdeaPad 710S).  Próby ustawienia szybkości scroll-a w ustawieniach systemu, czy sterownika touchpada na nic się zdały, a przewijanie stron przez klikanie na suwaku przypominało mi fantastyczne lata 90-te.

Okazało się, że przyczyną jest sterownik touchpada ELAN Tech. To konkretne ustawienie nie jest dostępne w interfejsie. Trzeba skorzystać z edytora rejestru.

  • Przejdź do HKEY_CURRENT_USER\Software\Elantech\SmartPad
  • Odszukaj ustawienia ScrollControl_Mode i zmień jego wartość na 1
  • Następnie otwórz graficznego konfiguratora Elantech (zwykle miniaturowa ikonka jest w schowku obok zegarka), zmień jakikolwiek ustawienie i  kliknij Apply/Zastosuj.

Sterownik odczyta wartości konfiguracyjne z rejestru i – EUREKA – wszystko zadziała tak, jak należy.

Dziękuję za:

[Win10] ELAN Touchpad scrolling issues? : techsupport (reddit.com)

 

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik