Windows 10: Jak wyłączyć możliwość korzystania z konta Microsoft

12-paź-2017

Zdarza się, że nie chcemy, aby użytkownicy komputera mieli możliwość zmiany typu swojego konta z lokalnego na komputerze na konto Microsoft. Normalnie, kiedy użytkownik zechce zmienić swoje konto na konto Microsoft to może to zrobić wchodząc w ustawienia kont:

Start >> Ustawienia >> Konta użytkowników:

Jest tutaj polecenie (na obrazku w wersji angielskiej) Sign in in with Microsoft account instead. Po jego wybraniu można wskazać konto Microsoft jakie ma być używane do logowania.

Uwaga: Przed zmianami w ustawieniach kont upewnij się, że znasz hasło do lokalnego konta administratora! Jeśli zablokujesz możliwość logowania się na konta Microsoft które są kontami administracyjnymi i nie będziesz pamiętać hasła do lokalnego konta administratora to znajdziesz się w niezłych opałach!!!

Generalnie jest to całkiem wygodny sposób korzystania z komputera, ale…. jeśli chcesz wyłączyć tą możliwość to można skorzystać z:

Edytora lokalnych zasad grupy

W tym celu uruchom:

Start >> gpedit.msc

a następnie w edytorze przejdź do:

Tutaj przejdź do Local Group Policy >> Computer Configuration >> Windows Settings >>Security Settings >>Local Policies >> Security Options. Tu odszukaj ustawienia Accounts: Block Microsoft Accounts:

Można wskazać tutaj, że użytkownikom nie wolno konwertować kont na konta Microsoft albo wręcz nawet, jeśli na komputerze już są dostępne jakieś konta, to zalogowanie na nie ma się stać niemożliwe.

Niestety edycja zasad gupowych jest możliwa tylko na Windows Pro lub Enterprise. Jeśli masz Windows Home, to to nie zadziała…. i wtedy można skorzystać z

ustawień rejestru:

należy uruchomić edytor rejestru:

Start >> regedit

a następnie wyszukać gałęzi:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System

Tutaj może już być obecne ustawienie o nazwie NoConnectedUser. Jeśli go nie ma to należy go stworzyć

Prawy klawiszy myszy >> Nowa wartość DWORD o nazwie NoConnectedUser

W moim przypadku sama obecność tego klucza uniemożliwiała logowanie na konta microsoft, ale zgodnie z opisem powinno to działać tak:

0 lub brak – Konta Microsoft są dozwolone
1 – Użytkownicy nie mogą konwertować kont na konta Microsoft, ale ci którzy już posiadają swóje konto będą mogli się na nie zalogować
3 – Konta Microsoft nie będą działać

Jeszcze jedno rozwiązanie jest opisane pod adresem https://www.top-password.com/blog/block-or-disable-microsoft-account-in-windows-10-8/ ale u mnie nie zadziałało, więc nie opisuję.

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik