Update dla SQL Server. GDR/QFE

29-wrz-2014

Aktualizacje SQL Server mogą odbywać się w dwóch trybach:

  • Quick Fix Engeneering (QFE)
  • General Distribution Release (GDR)

Czym to się różni? Są to ścieżki kolejnych buildów SQL, podążając którymi można podnosić wersję serwera. Jeśli wybierasz ścieżkę GDR, tzn. że będziesz instalował wyłącznie Service Packs. Natomiast nie przejmujesz się Hot Fixami lub Cummulative Updates. Pamiętaj, że Hot Fix oraz paczka hotfixów zwana Cummulative Update jest o wiele słabiej testowana. Wiele organizacji nie chce (o ile nie musi) instalować CU i świadomie wybiera ścieżkę GDR. Jeżeli w pewnej chwili pojawi się potrzeba zainstalowania CU, po prostu zrób to. Wskoczysz w ten sposób na ścieżkę QFE. Będzie można z niej zejść, jeżeli pojawi się service pack. Instalacja Service pack przenosi cię ponownie do GDR.

A co to jest QFE? W tym przypadku aktualizujesz SQL instalując Cummulative Updates. Pamiętaj, że każdy kolejny CU posiada wszystkie zmiany wprowadzone w poprzednich CU. W pewnym momencie MS wyda service pack i wtedy należy zainstalować service pack i wskoczyć znowu do GDR.

SQL posiada numery build. Numer do 3149 oznacza, że masz SQL GDR. Wartość powyżej 3150 oznacza, że jesteś w QFE. Jeżeli pojawia się Security Update, to znajdziesz oddzielne pakiety KB do zaktualizowania GDR i QFE. Instalacja pakietu QFE na GDR się uda, przenosząc cię do ścieżki QFE. Próba instalacji KB z GDR na systemie podążającym ścieżką QFE zakończy się komunikatem, mówiącym, że posiadasz nowszą wersję… Dlaczego?

Załóżmy, że KB do instalacji podnosi numer builda w GDR do 1300, a w QFE do 4000. Jednak każdy system w ścieżce QFE ma numer builda większy niż 3150. Instalując więc na nim KB podnoszący build do 1300 obniżylibyśmy numer! Stąd komunikat…

http://support2.microsoft.com/kb/935897

http://blogs.msdn.com/b/gauravagg/archive/2007/04/27/jargons-gdr-and-qfe-release.aspx

Komentarze:

  1. Mobilo » Blog Archive » SQL: Nowa polityka wydawania patchy dla SQL napisał,

    […] Update dla SQL Server. GDR/QFE […]

Autor: Rafał Kraik