SQL: Certyfikacja SQL

13-sty-2018

Jaki mam zdać egzamin, żeby zdobyć sensowny certyfikat z zakresu SQL? – To częste pytanie, jakie otrzymuję.

Zacznijmy od certyfikatu, którego już nie ma, ale jednak jest znany i rozpoznawalny. MCDBA jest certyfikatem specyficznym dla SQL 2000 i już nie można go uzyskać. Zamiast niego mamy cały szerego innych certyfikatów, które na dodatek od czasu do czasu się zmieniają, więc niestety to co dzisiaj tutaj pieszę za jakiś rok lub dwa może być nieaktualne. Zasada wyszukania aktualnych informacji będzie taka sama: Google i „Certification SQL Server”:

https://www.microsoft.com/en-us/learning/sql-certification.aspx

Najniższy level to  Microsoft Technology Associate (MTA). Nazwijmy go „półprofesjonalnym”. Na egzaminie jest sprawdzana podstawowa wiedza na temat baz danych. Co to rekord, co to tabela, co to transakcja, jak działają podstawowe komendy itp.

Kolejny poziom to Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA). To już jest certyfikat profesjonalny. Można go zdawać na różne wersje SQL (obecnie 2012/2014 lub 2016). Ponieważ zdobywanie certyfikatu trochę trwa, zazwyczaj polecam zdawanie do najnowszej wersji. MCSA można zdawać w kilku  specjalizacjach:

-MCSA: SQL 2016 Database Development
-MCSA: SQL 2016 Database Administration
-MCSA: SQL 2016 Business Intelligence Development

Każdy z tych certyfikatów zdobywasz po dwóch egzaminach. I tu można łatwo wpaść w pułapkę, bo na pierwszy rzut oka jeśli np chcesz być administratorem to możesz celować w „MCSA: SQL 2016 Database Administration”. Do egzaminów są dedykowane specjalne kursy.  Niestety – z mojego doświadczenia do pomyślnego zdawania egzaminu nie wystarczy przerobienie jednego tylko kursu. Czy można sobie wyobrazić administratora, który nie zna zasad pisania zapytań? Raczej nie. A kursu z pisania zapytań w tej ścieżce nie ma!

Dlatego jeśli dopiero zaczynasz zabawę z SQL gorąco polecam „MCSA: SQL 2016 Database Development”. To dlatego materiały które obecnie publikuję na Udemy najbardziej dotyczą tej ścieżki. Na dodatek staram się, żeby kursy były konkretne i głęboko i dokładnie omawiały temat, więc poniekąd dobrze przygotowując się do jednego egzaminu już zdobywasz wiedzę potrzebną na inny. Tak jest np z modułem poświęconym XML, z którego pytają chyba na wszystkich egzaminach!

Więcej informacji: https://www.microsoft.com/en-us/learning/mcsa-sql-2016-certification.aspx

Kolejny poziom jest już ekspercki: Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE). Ale spokojnie – wszystko dla ludzi. Osobiście te egzaminy zdawało mi się zawsze łatwiej niż na level MCSA, bo wymagają bardziej rozumienia o co chodzi w bazach danych a nie szczegółów składni.  Żeby zdobyć MCSE trzeba mieć MCSA i zdać jeden z egzaminów z listy: https://www.microsoft.com/en-us/learning/mcse-data-management-analytics.aspx

W zależności od wybranego egzaminu – uzyskujesz inny tytuł MCSE

Uwaga: skróty MCSA i MCSE miały kiedyś inne znaczenie: –
-MCSA Microsoft Certified System Administrator
-MCSE Microsoft Certified System Engineer (albo Expert)

Najnowsze certyfikaty wymagają odświeżania co 3 lata (żeby nie tracić kontaktu z technologią….)

Microsoft wydaje też ładny schemat certyfikacji – nasza ścieżka jest fioletowa – w każdym razie przedostatnia). Białe kropki to egzaminy:

 

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik