Recenzja kursu: 10774 Querying Microsoft SQL Server 2012

17-kwi-2012

Niebawem pojawi się oficjalne szkolenie 10774 „Querying Microsoft SQL Server 2012”. Szkolenie przygotowuje do zdawania egzaminu 70-461 o tej samej nazwie. Ponieważ mam dostęp do wersji beta tego kursu śpieszę z informacjami o nim.
Kurs trwa 5 dni. W wersji 2008 odpowiednik tego kursu o numerze 2778 trwał tylko 3 dni i pojawiały się opinie, że był zbyt trudny i przeładowany (tak mówili mniej zaawansowani kursanci) lub że był zbyt prosty (tak mówili ci, którzy już coś wcześniej pracowali na serwerze i samodzielnie pisali zapytania). Wydłużenie czasu trwania kursu i ograniczenie treści oznacza zmniejszenie tempa oraz jasne dedykowanie go dla osób mniej zaawansowanych.
Analizując spis treści kursu, można potwierdzić, że autorzy mieli jasno określony cel. Porządnie, krok po kroku wytłumaczyć jak budować zapytania. Na kursie można się więc nauczyć o tym czym jest SQL Server, jak pracować z jego podstawowymi narzędziami, jak budować najpierw proste, a potem coraz to bardziej złożone zapytania. Na kursie dokładnie dowiesz się jakie typy danych są dostępne w serwerze oraz kiedy którego z nich użyć. O ile we wcześniejszych kurach mówiono „pracując z typem znakowym możesz korzystać z wielu funkcji, które są dokładniej opisane w Books Online” o tyle na tym kursie, masz szansę rzeczywiście je poznać.
Z bardziej zaawansowanych tematów (około 3 dnia kursu) nauczysz się pracy z podzapytaniami, wyrażeniami Common Table Expression, funkcji agregujących, rankingorych, budowania tabel przestawnych.
Ostatni dzień szkolenia to z kolei wprowadzenie w programowanie w języku TSQL, bo budowanie zapytań to dopiero początek, wstęp do pisania własnych procedur, w których trzeba zbudować własną logikę procedur, we właściwy sposób obsługiwać błędy, wykorzystywać mechanizmy transakcji. Kurs kończy się rozdziałem o optymalizowaniu zapytań, ale co tu dużo mówić, ten temat przewija się przez wszystkie moduły tego kursu. Ostatni rozdział to wyciągnięcie najważniejszych informacji na ten temat.
Miło, że autorzy dodali do podręcznika również dodatkowy rozdział o Full Text Search oraz XML.
Łącznie kurs składa się z 20 modułów po 45 minut, a do każdego modułu dołączone jest laboratorium zaplanowane również na 45 minut.
Podsumowując – polecam ten kurs osobom zainteresowanym pisaniem zapytań w SQL, nawet jeżeli w chwili obecnej niewiele na ten temat wiedzą. Ten kurs nie ma przerośniętych edycji, chce jedynie (albo aż) nauczyć pisania zapytań w języku TSQL. Osoby bardziej zaawansowane (aktywni programiści) będą się na nim przynajmniej trochę nudzić. Chociaż, co tu mówić, są tu też opisane liczne nowości z wersji 2012 np. długo oczekiwana funkcja IFF, EOMONTH, PARSE itp.
Moja opinia o 10774 Querying Microsoft SQL Server 2012: Chcesz się nauczyć TSQL? Polecam ten kurs, jako pierwszy kurs dla osób chcących na poważnie pracować w TSQL. Na nim możesz opanować ten język. Zapraszam już niebawem na szkolenia z SQL 2012 do bit Polska.

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik