Pearson VUE,Prometric, egzamin Microsoft – jak wyglada egzamin część 4

24-maj-2013

Moi kursanci często dopytują się o to jak wygląda egzamin, gdzie można go zdać itp. Swoje odpowiedzi postanowiłem w końcu zebrać i opisać w jednym miejscu. Zapoznaj się z seria 4 artykułów na ten temat:

  1. Część 1 – kupno vouchera
  2. Część 2 – przygotowania do egzaminu
  3. Część 3 – dzień egzaminu
  4. Część 4 – egzamin Microsoft

Egzamin

Na początku możesz zobaczyć ankietę. Czas dostępny na odpowiedzenie na pytania na tej ankiecie również jest wyświetlany na ekranie. Możesz otrzymać również do rozwiązania próbny test, na którym możesz lepiej się zapoznać z aplikacją egzaminacyjną. Po tych wstępnych zabawach zobaczysz komunikat z informacją, że jak tylko klikniesz kolejny przycisk, to rozpocznie się Twój egzamin, na który masz określony czas.

sala egzaminacyjna prometric bit polska

Sala egzaminacyjna Prometric i Pearson VUE w bit Polska

Po uruchomieniu egzaminu zacznie się wyświetlanie pytań. Zobaczysz pytanie, a poniżej obszar na udzielenie odpowiedzi. Niektóre pytania będą proste. Odpowiedz na nie i kliknij next. Inne będą trudniejsze. Zawsze odpowiedz na pytanie, jeśli nie znasz odpowiedzi – strzelaj. Punktów ujemnych nie ma, a zawsze mogłeś trafić. Kłopotliwe pytania możesz oznaczyć po to by później, pod koniec egzaminu do nich wrócić.

Czytaj uważnie pytania. Złośliwi twierdzą, że w pytaniu jest zawarta odpowiedź. Niektórzy twierdzą, że warto zacząć od przeczytania odpowiedzi, bo znając potencjalne odpowiedzi wiesz na co zwrócić uwagę czytając pytanie. Ja chyba zwykle zaczynam od treści pytania. Uważam, że idealnie jest po przeczytaniu pytania spróbować odpowiedzieć własnymi słowami „co zrobiłbym, żeby rozwiązać ten problem”. Jeśli potem zajrzysz na odpowiedzi i wśród nich znajdziesz to, co przed chwilą sam wymyśliłeś, to jest super.

Po ostatnim pytaniu lądujesz na ekranie podsumowania. Zobaczysz tu czy odpowiedziałeś na wszystkie pytania. Zobaczysz też, które pytania oznaczyłeś, jako te, do których chcesz wrócić. Masz możliwość przejrzenia jeszcze raz wszystkich pytań (Review All) lub przejrzenia tylko tych oznaczonych, jako niepewne (Review Marked). Zwykle zostaje mi trochę czasu, więc zaczynam od Review Marked, a jeśli jeszcze zostało mi czasu to wykonuję również Review All. Czas jest dla mnie. Skoro mi go zostało, próbuję go wykorzystać. Znam kilka osób, które szczycą się tym, że wychodzą z egzaminu po pół godziny, ale nie mam zamiaru się z nimi ścigać.

Egzaminy profesjonalne (czyli np. MCITP lub MCSE) mają również tzw. Case Studies. Jest to fragment egzaminu, na który możesz poświęcić tylko ściśle określony czas np. 15 minut. Case Study składa się z opisu zastanej sytuacji, niekiedy z dodatkowych plików np. skryptów, kodu źródłowego, ilustracji itp. Następnie jest kilka krótkich pytań do tej sytuacji. Np. w case study zostaną opisane problemy z backupem, wydajnością procedur itp. W następnych pytaniach znajdziesz pytania „Co należy poradzić w zakresie backupu”, co należy zastosować aby poprawić wydajność” itp. Case study różni się od zwykłego pytania tym, że jest to kilka pytań do jednego przypadku.

Po zakończeniu egzaminu klikasz „End Exam”. Jest to najbardziej dramatyczny moment egzaminu. Chociaż chciałbyś już zobaczyć swój wynik w pierwszej kolejności otrzymasz możliwość skomentowania pytań. Jeszcze raz zobaczysz wszystkie pytania i możesz przesłać ich autorom swoją opinię. Przez tą część zwykle przechodzę dość szybko, bo po jej zakończeniu pojawia się wynik Twojego egzaminu. W egzaminach Microsoft musisz zdobyć 700 punktów na 1000 aby zdać. Zwykle się to udaje. W tej chwili zwykle drukuje się dla Ciebie dokument z potwierdzeniem zdania egzaminu, a Ty masz jeszcze do wypełnienia ankietę Prometric na temat centrum egzaminacyjnego.

Jeśli podczas egzaminu stanie się coś, np. zawiesi się komputer powinieneś poinformować o tym prowadzącego egzamin poprzez podniesienie ręki. Czasem trzeba chwilę posiedzieć z podniesioną ręką, aż w końcu ktoś Cię zauważy. Zdarza się, że ekran robi się np. biały na około 30 sekund. W takim przypadku nie zgłaszam awarii. Czekam chwilę, zgłaszam dopiero, kiedy trwa to dłużej. Cóż – taka jest aplikacja egzaminacyjna.

Po wyjściu z sali egzaminacyjnej otrzymasz potwierdzenie zaliczenia egzaminu. W ciągu tygodnia na twój adres e-mail przychodzi mail od Microsoft z gratulacjami i informacją jak możesz się zalogować na stronie MCP, aby np. wydrukować swój certyfikat.

Komentarze:

  1. Mobilo » Blog Archive » Pearson VUE, Prometric, egzamin Microsoft – jak wyglada egzamin część 3 napisał,

    […] Część 4 – egzamin Microsoft […]

Autor: Rafał Kraik