PostgreSQL: Instalacja PGAdmin4

3-lip-2022

PGAdmin4 to aplikacja webowa stworzona w Python-Flask pozwalajaca na prace z baza danych PostgreSQL w interfejsie graficznym. Oto jak zainstalowac PGAdmin4 na Ubuntu:

Jak zwykle należy rozpocząć od aktualizacji:

sudo apt update

Teraz podłączamy repozytorium z PGAdmin4:

curl https://www.pgadmin.org/static/packages_pgadmin_org.pub | sudo apt-key add
sudo sh -c 'echo „deb https://ftp.postgresql.org/pub/pgadmin/pgadmin4/apt/$(lsb_release -cs) pgadmin4 main” > /etc/apt/sources.list.d/pgadmin4.list && apt update’

I już można instalować:

sudo apt install pgadmin4

Niestety to nie koniec instalacji. Na tym kroku na komputerze powinien już działać Apache2 i w katalogu /etc/apache2 powinien się nawet znajdować plik odpowiadający za konfigurację PGAdmin4. Niestety na razie jeszcze nieaktywny. Żeby go uaktywnić trzeba jeszcze uruchomić polecenie:

sudo /usr/pgadmin4/bin/setup-web.sh

Podczas konfiguracji trzeba podać poprawny adres email i potwierdzić instalację i restart usługi Apache2. Kiedy wszystko się zakończy można zacząć pracę z PGAdmin4 odwiedzając stronę:

http://127.0.0.1/pgadmin4

Zwróć uwagę, że logowanie do pgadmin jest dwuetapowe. Najpierw należy sie zalogować do aplikacji webowej pgadmin i tu możesz wykorzystać adres email i hasło wprowadzone podczas pracy setup-web.sh.

Następnie dodając serwer PostgreSQL należy podać nazwę użytkownika itniejącego w tej bazie danych.

Dodajmy, że instalując pgadmin4 na komputerze, instaluje się też aplikacja standalone pgadmin-desktop. Bardzo wygodna, jeśli myślisz o skonfigurowaniu środowiska tylko dla siebie, chciażby dlatego, że skrypty nie będą się zapisywały w dziwnej lokalizacji /var/lib/pgadmin/storage/<user_name>, tylko tam, gdzie sam/a zechcesz 🙂

 

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik