Pearson VUE, Prometric, egzamin Microsoft – jak wyglada egzamin część 1

24-maj-2013

Moi kursanci często dopytują się o to jak wygląda egzamin, gdzie można go zdać itp. Swoje odpowiedzi postanowiłem w końcu zebrać i opisać w jednym miejscu. Zapoznaj się z seria 4 artykułów na ten temat:

  1. Część 1 – kupno vouchera
  2. Część 2 – przygotowania do egzaminu
  3. Część 3 – dzień egzaminu
  4. Część 4 – egzamin Microsoft

Egzaminy Microsoft można obecnie zdawać wyłacznie w ośrodkach Prometric. Kiedyś można je było zdawać w Pearson VUE. Pearson nadal przyjmuje egzaminy, z tym że inne. Ponieważ moje losy połczyły się mocno z Microsoft skupię się tu na opisie egzaminów Microsoft. Jeśli coś będzie niejasne, zawsze możesz zapytać o więcej szczegółów.

Centrum egzaminacyjne Perarson VUE i Prometric w bit Polska

Centrum egzaminacyjne Pearson VUE i Prometric w bit Polska

 

Na egzamin trzeba się najpierw zapisać. Masz do wyboru kilka metod:

Metoda 1. Rejestracja przez Prometric

Samodzielnie logujesz się na stronę Prometric (www.prometric.com). Zakładasz sobie tam konto i logujesz się na nie. Na początku musisz wybrać tzw. sponsora egzaminu. Chociaż na sponsor kojarzy się z kimś, kto coś nam daje, to w tym przypadku chodzi raczej o tego, kto daje pytania. Jeżeli wybierasz się więc na egzamin z technologii Microsoft, to jako sponsora wybierz Microsoft.

Następnie kupujesz egzamin. Potrzebna do tego będzie karta kredytowa uznawana przy płatnościach internetowych. To może być pierwszy kłopot, bo nie każdy taką kartę ma. Drugi problem zwłaszcza, gdy chcesz rozliczyć swój egzamin na firmę jest to, że nie otrzymasz faktury. Tak się jakoś wspólne rozliczenia między UE a USA układają, że Prometric nie wyda za zakup egzaminu faktury VAT. Koszt to 100$ (na dzisiaj 326 zł). Kwota nie zawiera VAT, ale nie musisz go płacić.

Wybierając egzamin podajesz jego numer. I tu jest pewna możliwość oszczędności. Jeśli jesteś studentem studiów dziennych lub zaocznych – nieważne, bylebyś miał ważną legitymację studencką, to możesz kupić swój egzamin za 55$. W tym celu zamiast wybierać egzamin o numerze 70-515 należy wskazać numer 72-515. Te 72 na początku to wskazanie na egzamin studencki. Uważnie przeczytaj w takim przypadku wszelkie ostrzeżenia (zazwyczaj na czerwono), aby dobrze dokonać zakupu.

Po wybraniu egzaminu zostaniesz przeniesiony do wyboru miejsca egzaminu. Wybierz ośrodek najbliżej ciebie. Istotne, że w tej liście są widoczne tylko ośrodki posiadające stałe centra egzaminacyjne, a tymczasem istnieją również mobilne centra egzaminacyjne. Przykładem jest firma bit Polska, która ma stałe centrum egzaminacyjne Prometric w Warszawie oraz mobilne centrum w Opolu i Katowicach. W formularzu określasz również datę i godzinę egzaminu.

Po opłaceniu, rejestracja na egzamin opiera się o tzw. voucher, czyli kod, z którym możesz udać się do ośrodka egzaminacyjnego. Taki kod możesz też otrzymać od kogoś (np. firma kupuje pakiet kilku voucherów dla swoich pracowników) i z takim voucherem możesz się zgłosić na egzamin do wybranego przez siebie centrum mailem, telefonicznie lub przez web. I tu dochodzimy do drugiej metody:

Metoda 2. Rejestracja w centrum egzaminacyjnym

Zazwyczaj wypełniasz formularz lub piszesz maila lub dzwonisz, rezerwujesz sobie dogodny dla Ciebie termin. Podczas rejestracji zostaniesz poproszony o voucher. Jeśli podasz ten numer to na tym kończą się sprawy finansowe. Ośrodek rozliczy się za Twój egzamin z Prometric sam.

Metoda 3. Zamówienie Vouchera w ośrodku egzaminacyjnym.

Jeśli chcesz otrzymać fakturę VAT na voucher powinieneś kupić ten voucher w ośrodku egzaminacyjnym. Ośrodek musi wtedy powiększyć cenę o dodatkowe opłaty, jakie ponosi w rozliczeniach z Prometric i Urzędem Skarbowym Cena takiego vouchera to około 450 zł brutto.

Zamawiasz Voucher (zwykle faksem), a potem przychodzisz na egzamin. Po egzaminie zabierasz sobie fakturę, którą opłaca Twoja firma.

Metoda 4. Zakup przed egzaminem

Niedawno dowiedziałem się o jeszcze jednej możliwości. Przychodząc na egzamin możesz opłacić go na miejscu! Niestety w grę wchodzi wyłącznie płatność kartą kredytową. Opłata wynosi 100$ i pozostaje problem z fakturą.

Autor: Rafał Kraik