Opóźnienie startu SQL Server Agent gdy SQL Server Agent nie startuje automatycznie, a ręcznie tak

5-sty-2014

Na jednym z serwerów spotkałem problem polegający na tym, że do automatycznego startu skonfigurowany był SQL Server oraz SQL Server Agent. Niestety po resecie serwera wstaje tylko usługa SQL Server, a agent nie startuje. W logu aplikacyjnym można znaleźć informację, że Agent nie wystartował, bo nie mógł podłączyć się do SQL Servera. Na dodatek nie jest to kwestia uprawniwń, czy komunikacji, tylko po prostu opóźnień czasowych i timeoutu przy podłączaniu Agenta do Servera. Łatwo to swtierdzić, bo ręczne uruchomienie SQL Agenta udaje się bez problemów.

Dobrze byłoby móc trochę opóźnić start Agenta, tak by dać czas serverowi na pełne uruchomienie SQL-a. Niestety we właściwościach Agenta w Configuration Tools nic takiego nie ma! Tam nie ma, ale… w panelu sterowania >> narzędzia administracyjne >> usługi (services.msc) znajdziesz odpowiednią opcję.

Opóźniony start usługi

Wystarczy odszukać SQL Server Agenta i we właściwościach wybrać „Startup type” zmieniając na „Automatic (Delayed Start)”. W każdym razie u mnie działa…

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik