Nie działają makra w Office 2010. Brak pytania o uruchamianie makr.

12-sty-2011

Ale wszyscy się cieszą, kiedy dostają Office 2010. To już nie te czasy, kiedy z wersji 2003 przesiadali się na 2007 i… o rety, gdzie są moje polecenia!?

Jednak niekiedy pojawiają się dziwne problemy, które z administracyjnego punktu widzenia, kiedyś było łatwiej rozwiązać niż obecnie – ot przykład – makra. Na zgłoszenie typu „nie działają makra” wydawało mi się że już wiem wszystko. Przecież prawdopodobnie wystarczy włączyć pytanie o uruchamianie makr. Okazało się jednak, że to nie jedyny krok. Można się jeszcze napotkać na problem z Protected View oraz zaufanymi lokalizacjami. Ale po kolei:

Po pierwsze można się zdecydować, aby u użytkownika wyświetlić wstęgę poleceń Developer. Odpowiednie polecenie znajdziesz w Opcjach programu, pod poleceniem „Dostosuj”. Można tu określić, które wstęgi poleceń mają być widoczne. Wystarczy zaznaczyć Developer, a d\odpowiednia karta wyświetli się.

Typowo przy problemach z makrami należy wejść do Opcji –> Centrum Zaufania –> Ustawienia centrum zaufania –>Ustawienia makr. W tym miejscu należy wybrać odpowiedni sposób traktowania makr przez wybrany program:

  • Wyłącz makra bez powiadamiania
  • Wyłącz wszystkie makra i wyświetl powiadomienie
  • Wyłacz wszystkie makra oprócz podpisanych cyfrowo
  • Włącz wszystkie makra (niezalecane)

Osobiście zwykle wynieram drugą opcję. Niech zablokuje, ale pokaże mi powiadomienie, w którym sam zdecyduję czy makra należy uruchamiać czy nie. A co jeśli nie pokazuje komunikatu? Będąc w Centrum zaufania kliknij polecenie „Pasek komunikatów”. Jeżeli chcesz by był widoczny pasek zaznacz opcję jak na obrazku poniżej.

W Office 2010 działa dodatkowo tzw Protected View (Widok chroniony), który włączy lub wyłączy makra tylko dla plików znajdujących się w określonych lokalizacjach. Aby określić takie lokalizacje kliknij w tym samym oknie polecenie Zaufane lokalizacje. Tutaj można dodać ścieżkę, z której można będzie zezwalać na uruchamianie makr. Dodając folder można określić, że ten folder jak i jego podfoldery mają być zaufane. Jeżeli w ten sposób dodasz więc Pulpit i Dokumenty, to wszystkie pliki tam zapisane będą mogły uruchamiać zapisane w sobie makra.

Polem wyboru u dołu można wskazać, że wśród zaufanych lokalizacji mogą się znajdować także lokalizacje sieciowe. Nie jest to zalecane rozwiązanie, bo zwykle trudno jest zaufać wszytskim użytkownikom sieci…

To powinno wystarczyć. Gdyby kogoś jednak miało denerwować dodawanie nowych lokalizacji to może również zrezygnować z Widoku chronionego. Da się go wyłączyć odznaczając pola wyboru widoczne po kliknięciu na poleceniu Widok chroniony.

Oczywiście im więcej wyłączysz, tym bardziej narażasz się na problemy z bezpieczeństwem. Osobiście zostawiam tę opcję włączoną. Dokładniej, ale po angielsku opwoiada o tym ta strona http://www.mdmproofing.com/iym/macros/index.html, zaś o wyłączeniu Widoku chronionego można poczytać tu: http://www.addictivetips.com/windows-tips/disable-protected-view-in-office-2010/.

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik