Menedżer poświadczeń w Windows 7. Jak zmienić hasło zapamiętane przez Windows

7-lut-2012

Pewne sprawy powinny być proste, ale życie lubi się komplikować. Aby na przykład ułatwić korzystanie z zasobów sieciowych Windows 7 przechowuje kopię Twoich poświadczeń. Te poświadczenia to zazwyczaj nazwa użytkownika i hasło. Całe szczęście, że dane te nie są przechowywane w prosty sposób, np zapisane jawnym tekstem. Twoje hasło do zdalnego serwera, chcociaż jest na zapas przechowywane w profilu znajdującym się na dysku komputera z Windows 7 (ale też Vista, czy XP), to jest zaszyfrowane.

Kiedy klikając skrót, lub odwołując się do zmapowanego zasobu trzeba podać hasło, Windows 7 odszyfruje przechowywane poświadczenia i prześle je do zdalnego serwera.

Super. A co jeżeli z czasem zmieni się Twoje hasło? Może dla uroku masz jeszcze włączone pliki offline? Zdarza się wtedy, że wysyłane przez Twój komputer hasło nie jest już aktywne i w związku z tym nie uzyskasz dostępu do serwera. Mechanizm plików offline myśli z kolei, że serwer jest niedostępny i w ten sposób pożegnałeś się z dostępem do zdalnych zasobów.

Na szczęście pamiętane przez Windows hasło można zmienić, lub usunąć wpis z przechowywanymi poświadczeniami. Oto jak:

  1. Wejdź do Panelu sterowania
  2. Kliknij Menedżer poświadczeń
  3. Zobaczysz listę zapamiętanych serwerów/komputerów, a klikając na strzałce obok możesz wyedytować taki wpis i wprowadzić nowe hasło lub go usunąć.

 

U mnie zadziałało 🙂

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik