Linux: Raspberry Pi: SSH, VNC

8-maj-2023

Nie podoba Ci się pomysł korzystania z monitora i klawiatury podłączonych do Raspberry Pi? Skonfiguruj SSH i VNC! Na Raspberry Pi nie potrzebujesz do tego nawet znajomości zaawansowanych komend. Przygotowano dla nas polecenie raspi-config, które w trybie znakowym prezentuje zestaw menu pozwalający zmienić konfigurację tak, jak chcesz.

Zacznijmy od zmiany hasła dla użytkownika pi. Domyślnie to haslo to raspberry, każdy je zna, więc dla własnego bezpieczeństwa zmień je (bez zmiany hasła połączenie zdalne VNC nie będzie działać).

W linii komend wpisz

sudo raspi-config

W oknie wybierz opcję „Change User Password”:

Dalej trzeba będzie dwa razy wpisać nowe hasło (które się nie wyświetla podczas wpisywania) i gotowe!

No to jak tu włączyć SSH? Zacznij znowu od uruchomienia raspi-config i wybierz opcję „2 Interfacing Options”. W nowym menu wybierz „P2 SSH”. Teraz program poprosi Cię o potwierdzenie i… gotowe!

Od tej pory można już łączyć się do systemu zdalnie korzystając z polecenia ssh lub pod windows korzystając np. z popularnego klienta ssh Putty.

A gdyby chcieć pracować w systemie graficznym, to przydałoby się np. VNC. Tak jak poprzednio zacznymay od uruchomienia raspi-config, a następnie w menu wybieramy „2 Interfacing options” i w kolejnym menu „P3 VNC”.

Żeby podłączyć się do serwera też potrzebny jest klient zdalny. W tym przypadku najlepiej jest skorzystać z RealVNC Viewer. Po uruchomieniu programu, podaj adres ip serwera Pi, a następnie zaloguj się korzystając z konta użytkownika pi i jego hasła (pamiętaj o zmianie hasła domyślnego).

Co Ci się może nie podobać, to uzyskiwana rozdzielczość, ale i w tym przypadku z pomocą przyjdzie raspi-config. Tym razem z menu wybierz „7 Advanced Options”, potem A5 Resolution” i wybierz jedną z dostępnych wartości. U mnie, na windows mam rozdzielczość 1920×1080, dlatego dla Raspberry Pi wybrałem 1280×720. Dzięki temu okno ładnie się skaluje i nie muszę pracować w trybie pełno-ekranowym. Niestety po zmianie rozdzielczości trzeba wykonać restart

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik