Linux: Raspberry pi: Interfejs sieciowy w statusie DORMANT. Wyłączenie trybu oszczędzania energii

11-cze-2023

Czasami mam wrażenie, że producenci sprzętu mają konika na punkcie oszczędzania energii. Tak – oszczędność energii jest ważna, ale nie po to kupujemy drogi wydajny sprzęt, żeby potem korzystać z niego tylko na 50%, bo jesteśmy w trybie oszczędzania energii.

W Raspberry Pi tryb oszczędności można włączyć dla poszczególnych urządzeń osobno. W szczególności można to zrobić dla karty sieciowej. Dzięki temu karta włączy się dopiero wtedy, gdy będą spełnione inne warunki, które są konieczne do rozpoczęcia w pełni funkcjonalnej pracy. Dokładniej rzecz biorąc, karta sieciowa zacznie pracować z około 30 sekundowym, może 60 sekundowym opóźnieniem. Na tyle to mało, że energii w tym czasie wcale się dużo nie zużyje i na tyle dużo, żeby doprowadzić administratora do szewskiej pasji.

Jak wyłączyć oszczędzanie energii dla karty sieciowej? Wystarczy uruchomić polecenie:

/sbin/iwconfig wlan0 power off

Problem tylko w tym, że zmiana wprowadzana przez tą komendę jest zapamiętywana do kolejnego uruchomienia, a potem znowu oszczędzasz energię. No ale od czego jest plik /etc/rc.local? Ten plik, to skrypt, który zostanie uruchomiony po starcie systemu, można więc włożyć tę komendę właśnie tam, przed ostatnim poleceniem exit 0.

https://raspberrypi.stackexchange.com/questions/96606/make-iw-wlan0-set-power-save-off-permanent

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rc.local

https://forums.raspberrypi.com/viewtopic.php?t=336276

Disable WIFI Power Save on Raspbian Jessie

  • Use iw wlan0 get power_save to see if the wifi power save feature is enabled or not
  • If you want to permantently disable it add this to the /etc/network/interfaces after the iface wlan0 line wireless-power off
  • Reboot and if you run iw wlan0 get power_save you should see that is off.

https://raspberrypi.stackexchange.com/questions/107463/raspberry-pi-3-b-with-buster-cant-be-pinged-wlan0-stuck-in-dormant

Wyjaśnienie trybu DORMANT z https://askubuntu.com/questions/1194048/what-does-mean-dormant-mode-in-ip-link-show-wlan0

Mode Type

The default mode type is called DEFAULT. When an interface is in DEFAULT mode, the interface state transitions to UP when the following condition is met:

Link is detected

There is also a mode type called DORMANT. When an interface is in DORMANT mode, there are additional criteria for the interface state to transition to UP. In DORMANT mode, the interface state transitions to UP when both of the following conditions are met:

Link is detected
MLAG has finished setting up everything for the bond

Link State

In the context of link state, DORMANT indicates the interface is not in a condition to pass packets but is instead in a pending state waiting for some external event. For an interface to be usable for forwarding, it should be in an UP state as it is in the output shown above.

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik