Linux jest prosty? Ubuntu i ustawienie Python 3 jako domyślny

26-gru-2021

Zwykle, kiedy chcemy uruchomić interpreter Pythona, to uruchamiamy komendę

python

Na Ubuntu domyślnie i owszem jest zainstalowany Python, ale nie pod domyślną nazwą „python”. Żeby uruchomić pythona należałoby napisać

python3

Taka konwencja bieże się z tego, że python był domyślnie instalowany na systemach linux jeszcze dawno temu, kiedy jedyną dostępną wersją był python2. Potem pojawił się python 3, ale nazwa „python” była już zajęta. Nowa wersja była więc dostępną pod nazwą python3. No i w sumie dobrze. Można było pracować z pythonem 2 wpisując python lub python2 oraz z pythonem 3 wpisujac python3.

Jeśli choć trochę znasz zasady pracy z Linuxem, to możesz powiedzieć, że żeby python3 byl dostępny pod nazwą python, to wystarczyłoby stworzyć dowiązanie symboliczne o nazwie python wskazujące na plik python3.

Możnaby było, ale… .w Ubuntu mamy do dyspozycji program update-alternatives, który pozwala dokładnie określać jaki program ma się uruchamiać jako odpowiednik pewnej wpisywanej komendy.  Można więc spowodować aby po wpisaniu python uruchamiał się python3. Wystarczy do tego jedna komenda:

sudo update-alternatives --install /usr/bin/python python /usr/bin/python3 1

A jeśli temat alternatywnych konfiguracji jest dla Ciebie ciekawy, to zajrzyj tu:

How to Use update-alternatives Command on Ubuntu

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik