Jak zmienić powiązania plików z określonymi rozszerzeniami z programami w Windows 7

7-mar-2011

W starszych Windowsach tego rodzaju rzeczy robiło się w Panelu sterowania w Opcjach folderów. Jednak w wersji Windows 7 aby określić jakim programem ma być domyślnie otwierany plik o danym rozszerzeniu należy użyć apletu „Programy domyślne”.

  •  Ustaw porgramy domyślne pozwala określić, że przy pomocy danego programu mają być otwierane te wszystkie typy plików, które ten program potrafi obsłużyć! Jeżeli więc masz swój ulubiony porgram do otwierania plików graficznych, to właśnie w tym miejscu możesz zdecydowć się na otwieranie obrazów za pomocą tego porgamu. Jeżeli jednak na komputerze znajdzie się plik o rozszerzeniu, którego twój ulubiony program nie obsługuje, to plik będzie otwierany jakimś innym programem.
  • Skojarz typ pliku lub protokól z programem pozwala przypisac do danego rozszerzenia pliku program. Jest to wiéc stara dobrze znana funkcja systemów Windows. Nieco inaczej wygláda jednak samo przypisywanie programu do rozszerzenia. Po klikniéciu „Zmien program” pojawia sie okno, w którym wybierasz program:

  • Zmien ustawienia funkcji autoodtwarzanie pozwala okreslic co ma sie stac po wlozeniu plyty CD
  • Okresl dostep do programów i ustawienia domyslne kontroluje jaki program ma obslugiwac typowe funkcje systemu Windows np. mozesz sie zdecydowac na uzycie okreslonego programu do obslugi poczty lub przegladania stron.

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik