Jak zmienić numer portu na którym nasłuchuje SQL Server?

24-wrz-2011

W SQL Server Configuration Manager należy przejść do SQL Sever Network Configuration -> Protocols for <nazwa instancji> i wybrać właściwości protokołu tcp. Jeżeli na pierwszej karcie pole Listen All jest włączone (yes), to oznacza to, że serwer nasłuchuje na wszystkich adresach IP i na karcie „IP Addresses” właściwosci protokołu TCP konfigurujesz w sekcji IPAll.

Tutaj w polu TCP Port możesz wpisać numer portu:

Gdyby w polu TCP Dynamic Ports było wpisane 0, to oznacza to, że serwer używa portów dynamicznych i możesz się do niego podłaczyć wyszukując najpierw serwer po nazwie instancji i konieczne byłoby właczenie Service Browsera, aby odszukiwać dynamiczny numer portu.

Kiedy zrestartujesz serwer będzie on nasłuchiwal na wskazanym porcie. Aby się do niego podłaczyć np. za pomocą Management Studio wpisz:

tcp:nazwa_serwera\nazwa_instancji,port

np.

tcp:moj_serwer\produkcja,51550

Nazwę instancji można przy tym pominąć.

Możesz również zdefinioważ alias kliencki dla serwera. W tym celu przejdź w SQL Server Configuration Manager do SQL Native Client 10.0 Configuration -> Aliases i utworz alias wypełniajac formularz. Możesz tutaj podać nazwę instancji (w postaci nazwa_serwera\nazwa_instancji w polu serwer) lub ją pominąć i podać jedynie nazwę serwera. Później łącząc się do takiego serwera wyatarczy w Management studio podać tylko nazwę aliasu

Komentarze:

  1. Lena napisał,

    Bardzo dziękuję za informację. Został rozwiązany problem połączenia z dwoma rożnymi instancjami MSSQL Server Express.

Autor: Rafał Kraik