Jak zabezpieczyć stronę www hasłem? (Apache i plik .htaccess)

7-cze-2011

Czasami trzeba ograniczyć dostęp do strony internetowej. Rozwiązaniem o niezbyt wyszukanym poziomie zabezpieczeń, ale w wielu wypadkach wystarczającym jest utworzenie pliku .htaccess. Wejście na tak zabezpieczoną stronę kończy się wyświetleniem okienka pytającego o nazwę użytkownika i hasło. Podasz dobre to się dostaniesz na stronę.

Jak to zrobić? Potrzebne są 2 rzeczy:

1. Plik .htpasswd, który zaiwera informację o użytkownikach i hasłach. Plik zaczyna się od kropki. Systemy unix w ten sposób często przechowują pliki ukryte. Dodatkowo serwery www zabezpieczają się przed wysyłaniem plików o nazwie rozpoczynającej się na .ht*. Plik powinien zostać zapisany poza udostępnionym przez web katalogiem. Nazwę użytkownika i hasło można wygenerować na stronie. Np pod adresem http://www.4webhelp.net/us/password.php możeswz wprowadzić nazwę użytkownika i hasło, a strona wygeneruje linijke postaci:

rafal:10cK/rp.zt1jY

Tę linijkę należy zapisać w pliku .htpasswd gdzieś na dysku serwera (załóżmy że będzie to katalog (/home/web/.htpasswd).

2. Plik .htaccess informujący kto ma prawo oglądać wutrynę. Plik ten należy umieścić w katalogu, który chcesz chronić przed dostępem. Nazwa pliku również rozpoczyna się od kropki. Zawartość pliku może być następująca:

AuthUserFile /home/web/.htpasswd
AuthType Basic
AuthName „Witryna projektu ABC (w budowie)”
Require valid-user

Co oznaczają te linijki?

  • AuthUserFile – gdzie znajduje się plik z hasłami
  • AuthType – jaki rodzaj autoryzacji przeprowadzić – tutaj proste podanie nazwy użytkownika i hasła
  • AuthName – tu można podać opisową nazwę do chronionego zasobu
  • Require – kto uzyska dostęp – u nas każdy użytkownik wymieniony w pliku z hasłami

 

Uwaga. Plik z hasłami można rónież utworzyć za pomocą komendy wchodzącej w skład pakietu Apache – htpasswd

Więcej na ten temat (ale po angielsku znajdziesz również tu: http://www.elated.com/articles/password-protecting-your-pages-with-htaccess/ )

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik