Jak i po co zrootowałem Androida?

8-sie-2011

Po pierwsze co to znaczy zrootować – wg mnie to dokonać takiej zmiany konfiguracyjnej telefonu, aby możliwe było uruchamianie aplikacji w trybie administratora.

Po drugie po co? Bywają takie operacje, których programiści aplikacji nie przewidzieli do wykonania w swoim kodzie. W moim przypadku, nieszczęśliwie i w pośpiechu, jako główne konto e-mail skojarzone z androidem wybrałem nie to konto co by należało… W efekcie telefon synchroniczował się nie z moim kontem email na gmailu tylko z pewnym kontem 'technicznym’. Niestety Google nie pozwala zmienić tego konta 🙁 Jedyne co można zrobić to przywrócić telefon do ustawień fabrycznych, a tego zrobić nie chciałem.

Po trzecie jak? Jest do tego gotowe oprogramowanie. W momim przypadku był to program SuperOneClick do pobrania ze strony http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682. Kiedy ściągałem ten program z innych stron, często dostawałem komunikaty z antywirusa.

Jeżeli program nie działa zwróć uwagę na:

  • uruchamiaj program jako administrator
  • wyjmij kartę pamięci z telefonu
  • zainstaluj na komputerze sterowniki do telefonu (w moim przypadku pakiet Kies)

Po zainstalowaniu programu należy zrootować telefon poprzez kliknięcie „Root”. Jest w sieci sporo opisów krok po kroku jak to zrobić (wpisz w Google „Android root Samsung… ” itp.). Po restarcie telefonu można zarządzać aplikacjami koprzystającymi z dodatkowych administracyjnych uprawnień za pomocą programu „Superuser”.

Ale to nie wszystko. W moim przypadku należało zmienić nazwę pliku /data/system/accounts.db (http://www.droidforums.net/forum/droid-hacks/110216-how-delete-default-email-account-rooted-droid.html). Przydała się zanjomość komend linuxowych. Żeby to zrobić potrzebowałem uruchomić bądź to manager plików bądź wiersz poleceń z uprawniniami administratora.

Z Android Marketu ściągnąłem program Shell Commander. Przy pomocy przycisku SU przełączyłem go w tryb administrowania i wydałem polecenia w shellu:

cd /data/system

mv accounts.db accounts.db.1

Po restarcie systemu w telefonie nie było już żadnego konta gmail, mogłem zdefiniować nowe i to zupełnie bez jakiegokolwiek przywracania systemu.

Po wszystkim, za pomocą programu SuperOneClick można 'odrootować’ urządzenie.

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik