Instalacja Virtual Server 2005 na Windows 7

3-sty-2011

Virtual Server 2005 to produkt Microsoft, który pozwala na uruchamianie w ramach jednego komputera wirtualnej sieci. Środowisko to jest intensywnie wykorzystywane na kursach Microsoft, gdzie do pokazania bardziej złożonych procesów jest niekiedy dla każdego kursanta potrzebnych po kilka „wirtualnych komputerów”.

Niestety Virtual Server 2005 nie jest wspierany przez Windows 7. Podczas instalacji otrzymasz odpowiedni kompunikat,… no chyba że się troszkę pokombinuje.

Po kolei:

  • Zainstaluj IIS (Panel sterowania –> Programy i funkcje –> Dodaj usuń składniki Windows). Uwaga podczas instalacji trzeba rozwinąć prawie węzły i   pozaznaczać pozycje) Koniecznie sprawdź czy IIS działa wchodząc przeglądarką na adres http://172.0.0.1/
  • Uruchom gpedit.msc i otwórz w nim lokalizację Konfiguracja komputera –> Szablony administracyjne –> Składniki systemu windows –> Zgodność aplikacji
  • Zmień pozycje wymienione na poniższym obrazku:

  • Po tej zmianie (i bezpieczniej po restarcie komputera) można już zaintalować Windows Server 2005 na Windows 7. Podczas instalacji zwróć tylko uwagę, aby IIS został wykryty na porcie 80.

Gdyby miało się okazać, że z wykorzystaniem przglądarki i strony administracyjnej nie jesteś w stanie zmieniać konfiguracji Virtual Servera, kliknij przycisk „Widok zgodności”:

 

Filmik pokazujący kolejne czynności do wykonania można znaleźć także tu:

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik