Instalacja programu paczki MSI na systemie, który jest niezgodny

3-sty-2011

Niekiedy zapobiegliwy programista aplikacji ustawi wymogi dla aplikacji w taki sposób, że jeżeli dysponujesz systemem operacyjnym niegodnym z daną aplikacją, to jej nie zainstalujesz. W większości wypadków to słuszne rozwiązanie. Kiedy jenak dysponujesz nowym windowsem (np 7), a aplikacja wyświetla komunikat, że się nie zainstaluje, bo masz zbyt stary system operacyjny, a ona wymaga co najmniej windowsa XP, to ta cecha robi się nieco denerwująca.

Na szczęście z pomocą przychodzą edytory instalatorów MSI. Program instalujący się z pliku *.msi ma tabelę swoich własnych wymagań, w których zazwyczaj wymienione są także wspierane systemy operacyjne. Wystarczy wyedytować taki pakiet msi i usunąć z niego przeszkadzające linijki.

Jednym z takich edytorów jest InstEd (http://www.instedit.com/). Producent oferuje wersję darmową i profesjonalną. Wersja darmowa, jak na moje potrzeby zwykle wystarcza.

W aplikacji wystarczy otworzyć plik msi, zmienić co trzeba (w tym przypadku wystarczyło usunąć wymogi dotyczące systemu operacyjnego) i zapisać plik msi.

Pozostaje instalować program zawarty w pliku msi – „jak zwykle”. Powinno działać!

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik