Helpdesk: Obejście zablokowanego zaznaczania tekstu i menu prawej myszki z zabezpieczonej strony

21-sty-2023

Internet to miejsce, w którym sie dzielimy tym co mamy. Nie oznacza to, że w internecie wszystko można skopiować, zabrać i może jeszcze wypuścić pod własną marką. Prawa autorskie są ważne i nie wolno ich łamać.

Jeśli już jednak coś w tym internecie jest i jest to za darmo, bez rejestracji, to zabezpieczanie np. strony internetowej przed kopiowaniem danych wydaje się co najmniej dziwne. Coś na zasadzie dam, ale nie dam… Zwykłe utrudnianie życia, bo jak sie chce, to takie zabezpieczenia i tak się nie sprawdzą.

Jak można obejść kwestię zablokowanego prawego przycisku myszy, a dokładniej menu kontekstowego, które w takim przypadku się pojawia, a pozwala na np. wydrukowanie strony. Prosto!

W Chrome przejdź do ustawień i poszukaj słowa javascript. Można skopiować ten adres i wkleić do przeglądarki:

chrome://settings/content/javascript?search=javascript

Odszukaj ustawień Java Script:

Jak widać javascript domyślnie jest włączony, ale można go wyłaczyć dla wybranej strony:

To odblokuje menu kontekstowe na stronie.

To teraz zabierzmy sie za możliwość zaznaczenia fragmentu tekstu, np po to aby go następnie skopiować. Będzie – no jasne – prosto! W Chrome naciśnij F12. Uruchomi to narzędzia developerskie. Teraz poszukaj w środkowej części znacznika HTML, po prawej stronie widać okienko Styles, a w nim opcję user-select: none oraz webkit-user-select:none. Wystarczy je „odhaczyć”, kliknąć na stronie widocznej po lewej i… już można zaznaczać tekst.

Dzięki temu nieśmiali blogerzy, którzy chcą całemu światu opowiedzieć o swojej miłości, ale trochę się wstydzą i nie pozwalają np. na skopiowanie, wydrukowanie (do celów prywatnych) fragmentu swojej historii, zostają uwolnieni. A tak na poważnie – po co utrudniać sobie życie, skoro takie dane i tak, jak widać, można obejść?

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik