DevOps: DevOps-owe mity

21-wrz-2022

DevOps to znajomość wielu technologii na raz!

Nie. DevOps składa się jeszcze z określonego stylu pracy (często Agile), uproszczonych procesów, kontroli pracy przez stosowanie odpowiednich narzędzi (np. Jira) oraz przede wszystkim – odpowiedniego zespołu, dobranego jako mix umiejętności, gdzie nikt nie zamyka się w swoim technologicznym kąciku, każdy pomaga każdemu i każdy bierze odpowiedzialność za sukces całego projektu.

DevOps to stosowanie odpowiednich narzędzi!

Nie. To że organizujesz sobie pracę przeklejając karteczki między TODO, WORKING i DONE nie oznacza, że jesteś DevOps. To oznacza tylko, że… lubisz przeklejać karteczki. DevOps to jeszcze odpowiednie nastawienie do pracy, model pracy i szeroki zakres wiedzy technologicznej

Jedyny cel DevOpsa to szybkie dostarczanie oprogramowania

Nie. Oczywiście po to, ta metoda została wymyślona, ale to nie jedyny cel. Chodzi również o to aby oprogramowanie miało dobrą, potwierdzoną częstymi testami jakość, było skalowalne, możliwe do przeniesienia z jednego środowiska do innego , stabilne, ciągle rozwijane. Cała ta praca ma być wykonywana przez otwarty zespół dzielący się doświadczeniami, pomagający sobie wzajemnie, tak aby praca była nie tylko efektywna ale jeszcze mało stresująca i dająca satysfakcję.

DevOps to Agile

Nie. Agile to częsty element DevOpsa, ale nie jego baza. Mamy jeszcze inne metody jak np. Lean, Extreme Programming, które z powodzeniem mogą być wykrzystywane w DevOps. Agile skupia się na szybkiej produkcji oprogramowania, ale w duzej mierze pomija kwestie współpracy w zespole, na dodatek Agile może być śmiało implementowany w zespole zorganizowanym w osobne wyspecjalizowane działy, zwany często silosami.

Jest ścisła definicja tego, jak ma wyglądać DevOps

Nie. Co kraj, to obyczaj. DevOps jest budowany przez ludzi, a ludzie są różni. DevOps może wyglądać inaczej w zależności od tego kto trafił do zespołu, jakie ma umiejętności, charakter, w jakim kraju ten zespół pracuje, albo czy jest międzynarodowy! Na dodatek każda firma, ma nieco inne plany i zasady pracy, dlatego DevOps, to raczej zbiór zaleceń niż ścisłych reguł.

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik