Co jest warty certyfikat? Jak rozpocząć certyfikację z SQL 2012?

31-mar-2012

Kiedy przystępujesz do programu certyfikacyjnego, masz w tym jakiś cel. Wierzę, że tym celem nie jest jedynie udekorowanie ścian fajnymi dyplomami. Dyplom dostaniesz już po szkoleniu, zaś wejście na ścieżkę certyfikacyjną to zaliczanie kolejnych egzaminów.

Przyjrzyjmy się kilku liczbom:

  • Co roku na świecie przybywa około 59% procent danych w porównaniu do poprzedniego roku (Gartner)
  • Z tego 15% jest zapisywane w postaci tabel
  • W ciągu najbliższych dziesięciu lat będzie 44 razy więcej danych niż obecnie
  • W tym samym czasie ilość osób zajmujących się tymi danymi 1,4 raza

Wniosek? Będziemy mieć więcej pracy. Ale też pracodawcy będą chcieli zatrudnić specjalistów w tym zakresie. Przypuszczalnie najłatwiej w pierwszym etapie rekrutacji jest przefiltrować kandydatów patrząc na ich dotychczasowe osiągnięcia. Jednym z rodzajów takich znaczących osiągnięć jest posiadany certyfikat. 64% managerów rekrutujących do pracy postrzega certyfikat jako ważne poświadczenie posiadanych umiejętności. Z drugiej strony 60% osób posiadających certyfikaty potwierdza, że ich zdobycie pozwoliło im znaleźć lepszą pracę. Ja też osobiście to potwierdzam.

Ważne w tym tylko aby certyfikaty się dewaluowały. Zdany egzamin ma potwierdzać umiejętności. Gdy certyfikat się zdewaluuje manager HR nie będzie mógł dokonać selekcji pracowników w oparciu o ten dokument, a Ty nie zdobędziesz lepszej pracy.

To właśnie dlatego certyfikaty i sposób certyfikacji są starannie opracowywane. Dokładniej rzecz ujmując trzeba:

  • Zaprojektować ścieżkę certyfikacyjną tak, aby niosła konkretne informacje dla managera HR oraz kandydata
  • Stworzyć egzamin, który testuje rzeczywiście napotykane problemy
  • Dostarczyć i przeprowadzić egzamin w bezpieczny i rzetelny sposób
  • Obronić wartość certyfikatu przed podróbkami lub oszustwami

Jeżeli jesteś managerem HR lub chcesz rozpocząć przygodę z certyfikacją, to należałoby rozpocząć od zapoznania się z dostępymi ścieżkami certyfikacji, np. dla SQL 2012. Dla każdego egzaminu publikowana jest informacja, co będzie wymagane na egzaminie, jak się do niego przygotować, dla kogo jest on przygotowany. Zobacz np. egzamin 70-461 http://www.microsoft.com/learning/en/us/exam.aspx?ID=70-461 Przyjrzyjmy się np. egzaminowi  W większości wymaga wykazania się z wiedzy w zakresie budowania zapytań TSQL o czym można przeczytać na karcie Overview. Jeżeli chcesz się przygotować do tego egzaminu możesz skorzystać z kursu 10774 Querying MS SQL Server 2012 (Zakładka Preparation materials). Klikając w Skills Measured zobaczysz jakie tematy będą sprawdzane podczas egzaminu.

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik