C# Visual Studio 2015 Community i Setup Project (Install Shield Limited Edition)

12-gru-2015

Brzydkiego psikusa zrobili programistom na spółkę Microsoft i Flexera Software. Drobni programiści, a nawet i niewielkie firmy mogły w 2013 roku skorzystać z Visual Studia w edycji Community. Było to faktycznie wielkie ułatwienie dla programistów, bo za darmo otrzymywali oni znakomite środowisko programistyczne. Nie ma co ukrywać – Microsoft też miał w tym swój interes, powstawało więcej aplikacji, zwiększało się znaczenie platformy Windows na rynku, popularyzowały się technologie Microsoft. Z kolei Flexera umacniała swoją pozycję, jako jedyna firma, która wie na czym polega instalacja programu w Windows – chyba nawet wiedzą lepiej od Microsoft, skoro Microsoft wycofał swoje instalatory…

W Edycji Community 2013 nie był dostępny projekt instalatora, jednak… Microsoft na spółkę zFlexera Software dawali programistom narzędzie Install Shield Limited Edition, które jest okrojoną wersją produktu Flexery. Wersja Limited wiele funkcjonalności miała zablokowanych, ale z drugiej strony w dość prosty sposób można było wyklikać program instalacyjny. Szkoda, że potencjalnie już wcześniej stworzony projekt instalacyjny nie działał. Trudno, część aplikacji trzeba było przepisać i wszystko byłoby ok, gdyby to była jednorazowa akcja.

Niestety. Wersja Visual Studio 2015 Community przyniosła następną niespodziankę. Tym razem Flexera postanowiła zarobić na już raz postawionych pod ścianą programistach i owszem wersja Limited instalatora jest dostępna ale tylko do płatnych wersji Visual Studio. Jeśli masz edycję Community, to Flexera za wyraźnym przyzwoleniem Microsoft się na programistów wypina!

InstallShield Limited Edition can be integrated into the following editions of Visual Studio: Professional, Premium, and Ultimate. Note that Visual Studio Express Edition does not support integration with InstallShield Limited Edition.

Stąd też błąd podczas ewentualnej instalacji:

Microsoft Visual Studio Professional is required, but is not installed on this computer. Please install it and retry.

Na otarcie łez Microsoft pozwala doinstalować dodatek, przy pomocy którego wykiwani programiści mogą znowu przepisać sobie swoje instalatory. Ów dodatek to Visual Studio 2015 Installer Projects. A jeżeli czujesz się wykiwany, to drobna wskazówka. Install Shield Limited Edition sprawdza czy masz zainstalowaną płatną wersję Visual Studio w rejestrze, a dokładniej to następujące klucze (tak z ciekawości można sobie to sprawdzić):

 • Na komputerze z systemem operacyjnym x64:
  • w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\DevDiv\vs\Servicing\14.0
   • szuka podklucza Professional,  w nim wartości REG_SZ czyli string o nazwie install i wartości 1
   • oraz podklucza vscore, a  w nim tego samego co wyżej czyli wartości REG_SZ string o nazwie install i wartości 1, jak na obrazkach:

registry_1registry_02

 

Możesz sobie tak z ciekawości zobaczyć czy u Ciebie też to zadziała. Tutaj wyeksportowane klucze: exported_registry

Na systemach 32 bitowych będą to te same klucze ale zlokalizowane w HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\DevDiv\vs\Servicing\14.0.

Sprawdźcie czy u Was też zadziała i zostawcie info w komentarzu!

Komentarze:

 1. Tomek napisał,

  Działa, sprawdziłem na 64-bitowym systemie. Dzięki Ci, dobry człowieku 🙂

  Zanim natknąłem się na tą poradę próbowałem doinstalować VS2013 Community i wtedy zainstalować ISLE (InstallShield2015LimitedEdition) – nic w ten sposób nie osiągnąłem, tzn. Install Shield pozwalał się zainstalować, ale działał jedynie w VS2013, a w VS2015 nie.
  Gdyby ktoś przypadkiem miał za sobą podobne eksperymenty i nie mógł zmusić ISLE do zadziałania w VS2015 Community, powinny pomóc następujące czynności:
  – odinstalować VS2013 Community
  – odinstalować ISLE
  – wprowadzić zmiany w rejestrze zgodnie z tym artykułem o ile nie zostało to zrobione wcześniej
  – zainstalować ISLE jeszcze raz
  – cieszyć się działającym ISLE w VS2015 Community.

Autor: Rafał Kraik