Brak SSDT BI x64 (SQL Server Data Tools Business Inteligence).

30-gru-2014

Od lat kiedy chciałeś stworzyć pakiet Integration Services lub raport w Reporting Services lub kostkę w Analysis Services, korzystałeś z Visual Studio i dostępnych w nim szablonów, które pojawiały się po wykonaniu instalacji SQL Server z zaznaczonymi opcjami BIDS (Business Inteligence Development Studio – do SQL 2008 R2) lub SSDS (SQL Server Data Tools w wersji 2012). Jeśli na maszynie Visual Studio nie było zainstalowane, to instalator SQL doinstalowywał je.

Od wersji 2014 ten mechanizm się zmienia. SSDT nie instaluje się podczas standardowej instalacji. Pakiet należy ściągnąć. Do wyboru masz 2 możliwości:

I to właśnie ten drugi pakiet zawiera to, czego szukamy!

Pakiet wygląda i instaluje się jakby był to SQL Server 😉 Mma na myśli wygląd i początkowe ekrany kreatora instalacji. Jest jednak pewien kruczek… Podczas instalacji otrzymasz pytanie czy pakiet ma się zainstalować jako nowa instancja, czy jako dodatkowa funkcjonalność do istniejącej instancji. Zakładam, że wcześniej był już instalowany SQL, więc dość naturalne wydaje się wskazanie istniejącej instalacji (instancji). A to może być błąd. Prawdopodobnie instalując SQL zainstalowałeś go w wersji x64. Tymczasem pakiet SSDT-BI jest dostępny TYLKO w wersji 32-bitowej. Pakietu x64 nie ma!!! Wystarczy jednak podczas instalacji wybrać instalację „do nowej instancji” i problemu nie ma. Tymczasem SSDT-BI to tylko narzędzie, które może śmiało pracować z istniejącym SQL x64.

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik