Formatując dyski w domowych czy firmowych komputerach zazwyczaj tworzę co najmniej dwie partycje dyskowe. Jedna to system i czasami aplikacje, a druga to obszerne dane użytkownika. Ponieważ i tak wiele danych trafia na pierwszą partycję, to można przyjąć, że na pierwszym dysku, czy partycji ilość tworzonych i kasowanych plików jest duża i musi on intensywnie pracować. Po co dodatkowo obciążać ten dysk danymi użytkownika?
Pliki offline (pozwalające na lokalne składowanie danych z serwerów na lokalnych komputerach) ma na celu zminiejszenie awaryjności korzystania z zasobów sieciowych. Usługa kopiuje dane z serwera, umieszcza je na dysku lokalnym, a kiedy dojdzie do awarii, pozwala pracować na lokalnej kopii danych.
Pliki offline znajdują się na systemie klienckim w katalogu c:\windows\CSC. Folder ten jed domyślnie ukryty. Niestety, apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc użytkownicy zbierają coraz to więcej danych i odkładają kopię tych plików we wskazanym folderze. U niektórych miejsca na C: zabranie i chciałoby się przenieść ten folder na inny dysk lokalny.
Aż dziw bierze, ale Microsoft nie pozwolił zrobić tego przy pomocy prostego okienka. W systemach Windows XP można się posłużyć programem Cachemov.exe (http://windowsxp.mvps.org/cachemov.htm), który niestety nie działa pod Vistą, czy Windows 7. Program jest elementem Windows 2000 Resource Kit companion CD.
W Windows 7, Vista, czy XP bez dostępu do programu Cachemov.exe, też nie jesteśmy straceni, chociaż czeka nas trochę więcej pracy.
Pierwsza metoda to zmiany w rejetrze, ale tego nie sprawdałem (http://support.microsoft.com/kb/937475).
Druga metoda za to jest uniwersalna:
- Wyłącz pliki offline
- Uruchom komputer w trybie awaryjnym (Save Mode)
- Wykasuj katalog c:\windows\csc. (Tak tak, też miałem przed tym obawę, więc na chwilę zmieniłem mu nazwę). Pamiętaj, że plik jest domyślnie ukryty.
- W przypadku Visty lub Windows 7 użyj komendy
mklink /d c:\windows\csc d:\csc
Ta komenda podobnie jak linuxowy ln tworzy link/powiązanie między katalogami z różnych dysków.
W przypadku Windows XP nie ma tego polecenia, ale zawsze można zmontować w katalogu inny dysk (coś jak polecenie mount w linuxie). Tego montowania możesz dokonać w przystawce zarządzanie magazynem danych, klikając na wybranej partycji (tutaj d:) prawym przyciskiem myszy i wybierając przypisz literę dysku lub ścieżkę. Po wybraniu wpisz ścieżkę c:\windows\csc. Ten katalog musi wcześniej istnieć i być pusty! - Uruchom ponownie komputer
- Włącz pliki offline
- Wybierz pliki, które mają być dostępne offline. Rozpocznie się synchronizacja,a lokalne kopie plików offline znajdą się na innym dysku lub partycji.
Ten opis (działający – sam sprawdziłem) pochodzi ze strony http://social.technet.microsoft.com/forums/en-US/itprovistanetworking/thread/4834e49c-0747-4dbf-8aff-e426ba98a8c4/.
Gdyby z plikami offline coś miało być nie tak można:
- wyłączyć i włączyć ten mechanizm od nowa – ale to dość drastyczne rozwiązanie
- zainicjować ten proces wchodząc do „Opcji folderów” w Panelu sterowania i klikając na poleceniu „Usuń pliki” przytrzymując jednocześnie klawisze CTRL+SHIFT (http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;230738)
- wyświetlić wszystkie zgromadzone lokalnie pliki, wyśwetlić je w widoku szczegółów i posortować wg stanu. Prawdopodobnie tylko kilka plików nie synchonizuje się poprawnie. Można je wtedy zsynchronizować ręcznie (usunąć niepotrzebną kopię i wgrać właściwą), można kliknąć taki plik prawym przyciskiem myszy i z menu wybrać „Synchronizuj” lub po prostu przyjrzeć się dlaczego plik się nie synchronizuje. Może przyczyną są niepoprawne znaki w nazwie pliku (źle zakodowane polskie znaki), zbyt długą ścieżkę pliku itp.