Windows nie może się podłączyć do Linuxa z sambą

19-kwi-2011

Na pewnym starszym serwerze Linux była sobie zainstalowana Samba. W tym środowisku danwo temu pracowały sobie windowsy 98, 2000 i XP. Niestety kiedy ktoś ma windowsa 7 lub Vistę i łączy się do tego serwera wpisując \\nazwa_serwera\, to okienko exploratora pozostaje puste i nie można odnaleźć zasobów. Jest na to rada…

Nowsze systemy Windows lepiej zabezpieczają komunikację sieciową. Starsze systemy Windows robiły to mniej restrykcyjnie. Starsze systemy Linux z sambą nie obsługują z kolei tych lepiej zabezpieczonych metod komunikacji. To właśnie dlatego Windows nie widzi Samby! Windows i Samba nie potrafią się dogadać „na tych samych falach”.

Żeby sprawdzić czy przyczyną problemów komunikacyjnych Windows i Samby nie jest wysoki poziom zabezpieczeń można przynajmniej na chwilę wyłączyć jedno ustawienie w Zabezpieczeniach lokalnych komputra z Windows:

  • Kliknij Start –> Narzędzia administracyjne –> Zasady zabezpieczeń lokalnych
  • Przejdź do Ustawienia zabezpieczeń –> Zasady lokalne –> Opcje zabezpieczeń
  • Wejdź w Zabezpieczenia sieci: Poziom uwierzytelniania LAN Manager
  • Zmień ustawienie tak jak pokazuje ilustracja:

Zgodnie z opisem na karcie wyjaśnienia:

Wyślij LM i NTLM — użyj zabezpieczeń sesji NTLMv2 w przypadku negocjowania: Klienci używają uwierzytelniania LM i NTLM, a także używają zabezpieczeń sesji NTLMv2, jeśli serwer je obsługuje; kontrolery domeny akceptują uwierzytelnianie LM, NTLM i NTLMv2.

W moim przypadku pomogło i Windows zobaczył sambę!

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik