Windows 10: Kopiowanie dysku systemowego HDD na mniejszy SSD, klonowanie dysku systemowego

4-gru-2016

To chyba dosyć typowy scenariusz. Kupujesz komputer, ale fundusze nie pozwalają na zakup wymarzonej wszystkomającej wersji, więc trzeba trochę oszczędzać. W laptopie najczęściej chyba zdecydujesz się na zakup komputera ze standardowym dyskiem HDD, bo przecież z czasem wymiana dysku na SDD nie będzie problemem. W końcu nadchodzi ten dzień i postanawiasz kupić dysk SSD, Jest prawie pewne, że nowy dysk SSD będzie miał mniejszą pojemność niż stary dysk HDD.

I tu mogą się pojawić pewne problemy:

  • Jak przenieść dane z większego dysku HDD na mniejszy dysk SSD
  • Jak przenieść dane z dysku systemowego Windows 10
  • Jak wykonać optymalizację przenoszonych danych z dysku HDD na dysk SSD
  • Jak to zrobić bezpiecznie i … za darmo?

backupper_0

Poszukałem kilku rozwiązań i to jedno spodobało mi się najbardziej i na dodatek zadziałało od razu. Zacznijmy najpierw od przygotowania dysku SSD. Jeżeli dysk jest zupełnie nowy to nie trzeba wykonywać tego kroku. Mój „nowy” dysk SSD pochodził z innego komputera, więc zacząłem od wyczyszczenia:

  • Podłącz dysk do komputera jako drugi dysk (np. po USB)
  • Uruchom jako administrator cmd i wpisz diskpart
  • Poleceniem list disk wyświetl listę dysków. Patrząc np. na wielkość dysku zidentyfikuj numer dysku SSD, U mnie był to dysk numer 1. Pamiętaj, że w diskpart numeracja dysków rozpoczyna się od zera. Za chwilę rozpocznie się kasowanie partycji na dysku, co jeśli zostałoby wykonane w niepoprawny sposób, to spowoduje utratę danych, dlatego… bardzo uważaj!
  • Wpisz select disk <numer> wskazując na swój dysk SSD
  • Wpisz list partition, żeby zobaczyć partycje istniejące na dysku
  • Kasuj po kolei każdą partycję wpisując „delete partition <numer> override„. Na bieżąco można sprawdzać postęp kasowania partycji powtarzając polecenie „list partition” tak długo aż lista partycji na dysku SSD będzie pusta.

No dobrze dysk jest już przygotowany. Do sukcesu potrzebne jest dobre oprogramowanie, które skopiuje dysk systemowy jednocześnie zmieniając rozmiar partycji na mniejszy. Ja skorzystałem z AOMEI Backupper Standard 3.5 FREEdostępnego do pobrania z http://www.aomeitech.com/ab/standard.html. Dostępnych jest kilka wersji, dla mnie wystarczyła wersja standard, która jest za darmo. Program należy pobrać i zainstalować a następnie przygotować jego wersję bootowalną, trzeba więc przygotować PenDrive. (Istnieją też inne sposoby na skopiowanie danych, ale ja opisuję swoje rozwiązanie):

  • Przygotuj i wyczyść pendrive. Jeśli pendrive miał wcześniej utworzone inne partycje to możesz je pousuwać poleceniami z poprzedniego punktu, gdzie opisałem jak wyczyścić dysk, ale na zakończnie napisz jeszcze: „list disk„, żeby się upewnić, że zaznaczony gwiazdką jest dysk USB, a następnie „convert mbr„. Polecenie convert mbr zmienia format zapisu na dysku na mbr. Gdyby polecenie list disk nie wykazywało gwiazdki obok dysku USB to wpisz select disk <number> wskazując na właściwy numer dysku
  • Uruchom Program AOMEI Backupper Standard i wybierz Utilities >> Create Bootable Media. Kreator zapyta o dysk a następnie sformatuje go i wgra na niego wszystko co potrzeba aby wykonać obraz dysku i go sklonować:

backupper

 

No ładnie, mamy już wyczyszczony przygotowany dysk SSD, oraz przygotowalny bootowalny PenDrive z odpowiednimi darmowymi narzędziami, które potrafią sklonować większą partycję na mniejszą. Pora wziąć do ręki śrubokręt i wymienić dyski. Stary dysk HDD podłączyłem jako zewnętrzny, a nowy dysk SSD włożyłem do laptopa. PenDrive też czeka już na swoje zadanie podłączony do portu. Natępny krok to uruchomienie komputera z PenDrive. Na moim laptopie Lenovo służy do tego mały dodatkowy guziczek znajdujący się obok wyłącznika, którego używa się zazwyczaj do włączenia komputera. Po włączeniu laptopa w ten sposób można wejść do ustawień BIOS albo zadecydować o uruchomieniu komputera z innego urządzenia bootowalnego. Oczywiście jeśli te czynności wykonujesz na innym laptopie lub na komputerze stacjonarnym to skorzystaj z innych metod na zmianę urządzenia bootowalnego (np. naciskanie F2 lub DEL podczas uruchamiania komputera).

Jeśli komputer wystartuje z PenDrive, to powinieneś zobaczyć ponownie ekran podobny do poprzedniego, z tym, że tym razem trzeba będzie skorzystać z menu Clone:

  • Wejdź do Clone

backupper_2

  • Kliknij Disk Clone (tak, wcale nie trzeba wybierać polecenia System Clone! System Clone można by wybrać podczas kopiowania dysku systemowego, z którego komputer został uruchomiony, a my przecież wystartowaliśmy z PenDrive! Przy okazji – odblokowanie opcji System Clone wiąże się tylko z potrzebą opublikowania wpisu na Facebook-u lub Google + o korzystaniu z programu AOMEI Backupper, więc cena wcale nie taka wygórowana)
  • Pozostaje teraz po kolei  odpowiadać na pytania kreatora. Najpierw zostaniesz zapytany o dysk źródłowy, potem o docelowy, można będzie również przejrzeć i zmodyfikować tworzone przez program partycje… zasada jest jedna – uda się skopiować dużą partycję HDD na mniejszą partycję SSD jeśli tylko ilość zajętego miejsca na HDD jest mniejsza niż wielkość partycji SSD. Zazwyczaj tak właśnie jest!

backupper_3

  • Jednym z pytań kreatora zadawanym tuż przed rozpoczęciem kopiowania jest pytanie o optymalizację partycji SSD. Zaznacz go!

backupper_4

  • Potem rozpocznie się kopiowanie. Może ono trochę potrwać, ale jak się skończy… zamknij program, wysuń PenDrive i uruchom komputer. W moim przypadku migracja na tym się skończyła 🙂 🙂 🙂

 

Komentarze:

  1. Andrzej Orkiestron.pl napisał,

    Fajnie napisane. Dziękuję i mam nadzieję, że mi się uda 🙂 Pozdrawiam.
    Andrzej

  2. Michal napisał,

    Swietny poradnik, jesli to zadziala u mnie to bedzie rewelacja 🙂 Mam partycję C o pojemnosci 200 GB (zajęte tylko 60 GB) więc wszelkie znane mi metody klonowania zawiodły, ale ta powinna dać radę. Dzięki, zapowiada się, że zaoszczędzę sporo czasu, a już chciałem formatować…. 😀

  3. Marek napisał,

    Krótko zwięźle, konkretnie, z obrazkami :-). I dobrany program, który jest rzeczywiście darmowy, a robi co potrzeba. Dzięki!

  4. tomasz napisał,

    „Kasuj po kolei każdą partycję wpisując „delete partition override„. Na bieżąco można sprawdzać postęp kasowania partycji powtarzając polecenie „list partition” tak długo aż lista partycji na dysku SSD będzie pusta.”

    Mała poprawka. Żeby skasować partycję dysku trzeba ją najpierw wybrać „select partition ” dopiero użyć polecenia „delete partition override”

Autor: Rafał Kraik