SQL 2016: Live query statistics. Wodotrysk, czy przydatne narzędzie?

30-maj-2016

Live Query Statistics to prezentowane na żywo postępy w wykonaniu zapytania wyświetlane na planie zapytania. Sama idea jest bardzo podobna do trybu debuggowania pakietu SSIS, gdzie widać, jak dane przepływają pomiędzy poszczególnymi komponentami pakietu. Tutaj prezentowane są podobne wyniki, ale dotyczy to operatorów planu zapytania:

live query statistics

W przypadku tego planu linie ciągłe prezentują kroki zapytania już wykonane. Linie przerywane to etapy przewarzania zapytania, które dopiero będą lub aktualnie są przetwarzane. Dodatkowo pod każdym operatorem znajdują się liczniki pokazujące, jak długot en operator pacuje i jaka część pracy jest już wykonana.

Ktoś mógłby powiedzieć – no i co z tego. Ładnie wygląda, ale jaki z tego pożytek? W sumie racja, chociaż patrząc w taki rysowany na żywo plan zapytania bardzo łatwo będzie wskazać etap, który zabrał najwięcej czasu. Wyraźnie widać też, które części wykonywały się równolegle a które szeregowo, jedna po drugiej. Niby nic, ale we wstępnej analizie problemu, może się rzeczywiście przydać.

Aby zobaczyć live query plan włacz przycisk na pasku narzędziowym (obok include actual execution plan) lub kliknij prawym przyciskiem w oknie query i wybierz „live query plan”. Jeżeli sesja ma włączoną tę opcję lub wykonano „set showplan xml on”, to statystyki na żywo można też oglądać w Activity Monitorze.

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik