Powershell i SQL 11 – Moduł SQLPS

3-Lis-2016

Moduł SQLPS to dedykowany moduł pozwalający na korzystanie z SQL z poziomu PowerShell. Składa się on z SQL Server Provider, który dalej udostępnia wirtualny napęd SQLPS: oraz z dedykowanych cmdletów.

Aby rozpocząć korzystanie z SQLPS skorzystaj z polecenia:

Podczas ładowaniu modułu możesz zauważyć ostrzeżenie. Nie musisz się nim przejmować, bo komunikat mówi, że nazwy poleceń odbiegają od standardowych (Encode-SqlName i Decode-SQLName), co może powodować trudniejsze odnajdywanie tych poleceń przez użytkownika.

SQLPS zostanie automatycznie załadowany, jeżeli wywołasz go z menu kontekstowego SQL Server Manager. Jednak w tym przypadku ładowany jest bardzo minimalistyczny powershell z modułem SQLPS i wiele funkcjonalności Powershell jest tam niedostępne. Zdecydowanie odradzam używanie tego narzędzia (SQLPS.EXE). Nawet Microsoft zdecydował się już dalej nie rozwijać tego narzędzia. Dalej przedstawiam więc tylko informacje o pełnym środowisku powershell, w którym został załadowany moduł SQLPS.

Polecenie:

wyświetli wszystkie polecenia dostępne w tym module:

Niektóre z tych poleceń są bardzo specjalistyczne i służą do wykonania jednej konkretnej czynności administracyjnej, jak np. seria poleceń pracująca z Aviability groups. Inne jednak są dość ogólne i pozwalają na wykonywanie po prostu poleceń SQL…, więc można z nimi zrobić wszystko!

provider

Jeśli nie masz pewności czy i gdzie moduł jest załadowany, to skorzystaj z polecenia:

Już w pierwszej linii powinna się znaleźć informacja o lokalizacji modułu.

Po załadowaniu modułu można zmienić napęd na sqlserver: i zacząć korzystać ze znajdujących się tu obiektów:

sql_drive

No wersji SQL 2012 aby zainstalować moduł SQLPS należało zainstalować jakikolwiek element z pakietu instalacyjnego SQL, np. SQL Tools. Od wersji 2014, SQL Management Studio jest wydzielonym elementem od SQL Server i już instalując zestaw SSMS, moduł będzie obecny w systemie.

 

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik