Linux: Zmiana adresu IP v4 na statyczny

8-Gru-2021

Skoro już masz Linuxa i skoro ten Linux ma świadczyć w sieci jakieś usługi, to może warto byłoby przypisać mu stały adres IP? Oto, jak to zrobić:

Ustal aktualną adresację sieci

Twój system teraz już pracuje w jakieś sieci, pewnie dostaje adres IP przez DHCP. Jeśli ta sieć jest zarządzana przez administratora,  który sam decyduje o adresacji, to zatrzymaj się ze swoją zmianą i skontaktuj się z administratorem. Zazwyczaj admini określają jakie adresy IP są rozdzielane przez serwer DHCP, a jakie można sobie ukraść i przypisać ręcznie do swojego komputera. Tutaj jednak, tym problemem się nie przejmuję, ale Ty musisz.

Poleceniem

można wyświetlić informację o aktualnie przypisanym adresie IP

W wyświetlonym wyniku powinno się udać odnaleźć aktualnie wykorzystywany adres IP:

Tutaj jest to 192.168.137.220. Dodatkowy zapis /24 określa maskę sieci. W tym przypadku początkowy adres 192.168.137.0 to adres sieci, maską jest 255.255.255.0 a sam komputer otrzymał 192.168.137.220. Twój admin może np. powiedzieć, że możesz używać adresu 192.168.137.100, cała reszta, czyli sieć i maska sieci pozostaną prawdopodobnie takie same.

Warto też znać adres gateway, przez który odbywa się komunikacja z całą siecią zewnętrzną, w tym z Internetem. Wyświetlisz go poleceniem

U mnie wynik wygląda tak:

Gateway to adres wskazywany w pierwszej linijce czyli 192.168.137.1

Co się jeszcze może przydać to adres DNS. Często jest to ten sam adres, co gateway, ale żeby uzyskać pewność, należałoby zajrzeć do pliku /etc/resolv.conf. Jeśli adresu nie znamy, to pomijając pewne zagrożenia security można zaryzykować używanie adresu serwera Google: 8.8.8.8

Mając te informacje możemy przejść do zmian:

Zmiana adresu IP

Za koordynacje konfiguracji sieci odpowiada network manager. Komenda, która pracuje z tym serwisem to między innymi nmcli. Poniższe polecenie wyświetli aktualną konfiguracje:

wynik może wyglądać mniej więcej tak:

Co tu jest ważne. Ta konfiguracja ma swoją nazwę i jest to „Wired connection 1”. Jest ona przypisana do konkretnej karty sieciowej i jest to eth0. W kolejnych krokach będziemy zmieniać konfigurację, więc trzeba się poslużyć nazwą „Wired connection 1”. Poniższe polecenie zmieni adres IPv4 na 192.168.137.100:

Co tu się dzieje?

  • sudo – bo to czynność zarezerwowana dla administratora
  • nmcli – bo to jest polecenie sterujące network managerem
  • connection modify – bo chodzi o modyfikację połączenia
  • Wired\ connection\ 1 – bo to jest to połączenie, które chcemy zmienić. Zauważ, że spacje w nazwie są „cytowane” przy pomocy znaku backslash. (Hint – wpisując polecenie można napisać Wired i nacisnać tabulator – reszta nazwy, wraz z cytowaniem uzupełni się sama)
  • ipv4.method manual – bo adres IP ma być nadawany ręcznie
  • 192.168.137.100/24 –  bo taki adres dał nam administrator, albo też samodzielnie odkryliśmy, że będzie dobry wykonując kroki z początku tego artykułu
  • ipv4.gateway 192.168.137.1 – bo taki ma być przypisany adres gateway w tej konfiguracji
  • ipv4.dns 8.8.8.8 – bo zdecydowałem się tu użyć serwera DNS od Google

Po uruchomieniu polecenia nic się jeszcze nie stanie. Dopiero wyłączenie i włączenie konfiguracji sprawi, że zostanie ona aplikowana:

Od tej pory polecenie

oraz

powinny zwracać wartości zdefiniowane w poleceniu nmcli.

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik