Kariera w IT: 10 reguł samorozwoju w IT

4-maj-2019

Jaką ścieżkę rozwoju w IT wybrać? Podejrzewam, że to pytanie zadaje sobie wiele osób zajmujących się lub chcących zajmować się IT. Pomijam tu już kwestie, czy iść w stronę project management, czy architekturę czy np. specjalistyczną ścieżkę IT.

Nie znam właściwej odpowiedzi na to pytanie, ale mogę się podzielić doświadczeniami i własnymi przemyśleniami. Oto one:

1. Mając do wyboru stare i nowe – wybierz nowe

Możesz myśleć – chcę zdobyć certyfikat administratora baz danych. W mojej firmie aktulanie korzysta się najwięcej z SQL 2016. Najnowszy jest SQL 2019. Której wersji się uczyć? Powiedziałbym – nowej! Nauka też zajmie dużo czasu, więc zanim opanujesz wersję 2019, to ze sporym prawdopodobieństwem właśnie ta wersja będzie wchodzić do Twojej firmy, a Ty zostaniesz ekspertem na fali. Owszem, występują różnice między wersją starszą, a nowszą, ale te sam sobie wychwycisz.  Jeśli zdecydowałbyś się uczyć wersji 2016, to jak już skończysz… to będziesz ekspertem w niekatulanej wersji. Słabo…

2. Nie porywaj się z motyką na słońce

Chcesz zostać ekspertem w Machine Learning, ale nie znasz Pythona, który jest kluczowym językiem stosowanym w Data Science. Przygotuj sie po prostu na dłuższą przygodę i zacznij od opanowania języka Python. W przypadku tak ambitnego celu można jeszcze pomyśleć o nauce matematyki, statystyki itp. Widać więc że jest kilka rzeczy do zrobienia wcześniej. Wiem wiem, chciałby się od razu ogarnąć docelowy temat, ale bez poprzedzających go kroków będzie bardzo ciężko i ryzyko porażki jest olbrzymie.

3. Nie ucz się tego co już znasz

Powiedzmy, że jesteś programistą .NET. Środowisko to jest tak obszerne, że chyba życia nie starczy, aby całego .NET-a się nauczyć. Możesz więc wielokrotnie stanąć przed wyborem – uczyć się głębiej i głębiej .NET, a może odskoczyć w jakiś inny temat, jak np. inny język programowania. Pomyśl o zdobywanej wiedzy, jak o czymś nowym czego nabywasz. Jeśli uczysz się głębiej i głębiej, to w tydzień nauki dowiesz sie o kilku kruczkach i sztuczkach w środowisku, które już całkiem dobrze znasz i prawdopodobnie prędzej czy później i tak te metody jakoś poznasz. Jeśli jednak ten tydzień poświęcisz zna temat, w którym obecnie jesteś zerem, to przyrost więdzy będzie największy! Niebawem możesz być ekspertem już w dwóch językach zamiast w jednym – warto? Moim zdaniem tak!

4. Bazuj na tym co wiesz

To troche (niestety) przeciwieństwo poprzedniego punktu, ale nie do końca. Załóżmy, że znasz bazę danych MS SQL i radzisz sobie na Linuxie. Nauczenie się innej bazy danych pracującej na Linuxie, to poniekąd naturalny następny krok. Krok, który nie byłby możliwy bez zdobycia przedpola (patrz punkt „nie porywaj się z motyką na słońce”).

5. Nie wszystko na raz!

Oj to częsta pokusa… w pracy zaczyna sie projekt, w którym przyda się znajomość MongoDB. Już wcześniej zacząłeś certyfikację Azure. Na dodatek obecnie zajmujesz sie programowaniem w .NET, a prywatnie interesujesz się Machine Learning. Jeśli jeszcze pojawiło się wolne miejsce na szkoleniu z VMware i jak na nie nie pójdziesz, to będzie szkoda… to jest fatalnie. Sądzę, że nie zostaniesz ekspertem ani w MongoDB, ani w Azure, ani w .NET, ani w VMware. Zdecyduj się. Nie mówię, że można w danej chwili pracować tylko nad jednym tematem, ale myślę, że max to 2 lub 3. Zamiast przez 2 lata pracować nad 3 tematami, może warto nad każdym z nich osobno popracować przez pół roku? Część planów trzeba po prostu odłożyć na później

6. Wyluzuj!

Czasami tak intensywnie myślisz o wybranym celu i tak się na nim skupiasz, że się frustrujesz drobnymi niepowodzeniami. Wyobraź sobie, że chcesz zostać administratorem SQL, robisz lekcje po lekcji, a tu jeden LAB nie chce działać. Szukasz, kombinujesz, a postępu nie ma. Frustracja gotowa. Tymczasem wystarczy wyluzować. Jeśli jednego wieczoru nie udało Ci się rozwiązać problemu, to może się uda następnego wieczoru? A jeśli nadal się nie udało, to może Twoim sukcesem może być przetestowanie kilku niedziałających hipotez? A kiedy już opadasz z sił, to potraktuj dobrze przespaną noc jako sukces! Najistotniejsze w nauce jest żeby się nie poddać. Czasami nierozwiązany problem trzeba po prostu przeczekać i wrócić do niego po kilku tygodniach, miesiacach. Przynajmniej na szkoleniu tak się da – co inaczej podczas wdrożenia u klienta, ale to inna historia. Ciesz sie więc małymi sukcesami i nie frustuj odległym dalekim celem.

7. Chwytaj wiatr w żagle

Nasza kariera jest trochę, jak rejs żaglowcem. Jeśli żagle będą ciągle podniesione, to prędzej czy później przyjdzie wichura i pozrywa żagle. Żagle trzeba w odpowiednim momencie opuścić, a jak wiatry są pomyślne to podnieść. Jaki to ma związek z karierą? Zdarzają się w pracy projekty, które mogą Cię popchnąć we właściwym kierunku, a inne z kolei spychają Cię wstecz. Chcesz programować, a tu pojawia się pomysł automatyzacji jakiegoś procesu – bierz to! Trzeba przygotować raport w Excelu… cofasz się o jedno pole – chyba, że zaproponujesz zbudowanie generatora takiego pliku – wtedy krok do przodu!

8. Stosuj wiedzę w praktyce

Sama nauka z ksiażki czy kursu na nic się zda, jeśli wiedzy nie użyjesz. Szukaj zastosowań. Zgrywając zdjęcia z wakacji nie rób tego ręcznie przeciągając myszką pliki. Posiedź godzinę lub dzień i napisz skrypt, który zrobi to co trzeba za Ciebie!

9. Szukaj wielu źródeł wiedzy

Każdy autor książki, każdy trener na szkoleniu prezentuje swoje podejście do tematu. Jedne zagadnienia są dla niego ważne, a inne są nieistotne. Jeśli jednak oprócz szkolenia e-learning kupisz również książkę to masz już dwa spojrzenia na ten sam temat. Dodatkowo kolejny raz przeglądając ten sam temat z innego źródła, będzie o niebo prościej a i wiedza się utrwali. Tak robię bardzo często i autentycznie to pomaga 🙂

10. Samorozwój w IT to trochę jak nieograniczona wycieczka w nieograniczonych górach.

Widzisz dokoła szczyty, które chcesz zdobyć, ale przecież nie pójdziesz od razu na 8-tysięczniki. Żeby dojść do góry odległej o 30 km, najpierw możesz powspinać się na mniejsze szczyty, niejako po drodze. Wybieraj w czasie wędrówki te góry, które są blisko siebie, a jak masz ochotę zaatakować coś po przeciwnej stronie, to po prostu obiecaj sobie za jakiś czas tam wrócisz 🙂

Pewnie widzisz tutaj odnośniki do kursów. Budując je starałem się i nadal staram się tworzyć ścieżki rozwojowe. Sprawdź kursy – być może pomogą Ci one przynajmniej w części zaplanować swoją wycieczkę po górach IT. Powodzenia!

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik