Konfigurując połączenie z Internetem dla maszyn wirtualnych pracujących pod kontrolą Hyper-V, w pierwszej kolejności tworzy się definicję wirtualnej sieci
Tutaj została utworzona siec INTERNAL, która jest siecią typu Internal, tzn. powstaje nowa wirtualna sieć, do której wpięta zostanie maszyna wirtualna i fizyczna maszyna hostująca maszynę wirtualną. Wpięcie maszyny wirtualnej do tej sieci odbywa się w ustawieniach maszyny:
tymczasem interfejs hosta widoczny jest jako kolejny interfejs sieciowy w applecie „Centrum sieci i udostępniania”:
Kiedy chcesz, aby maszyna wirtualna mogła wydostawać się do Internetu za pośrednictwem interfejsu sieciowego hosta, należy na interfejsie hosta, który rzeczywiście ma dostęp do Internetu włączyć udostępnianie:
O ile tylko sieć na maszynie wirtualnej zostanie teraz odpowiednio skonfigurowana, to dostęp do Internetu będzie możliwy. Co mam na myśli pisząc „odpowiednio skonfigurowana”?
- interfejs maszyny wirtualnej i maszyny hosta muszą mieć przypisane odpowiedni adres IP z tej samej sieci
- maszyna wirtualna musi wykorzystywać adres IP hosta jako gateway
Niestety zdarza się, że w tej konfiguracji coś się psuje. Niby nic się nie zmieniało, a dostęp do Internetu na maszynie wirtualnej się gubi. Zauważyłem, że pomagają następujące kroki:
- na maszynie hosta wejdź we właściwości interfejsu łączącego Cię z Internetem
- wyłącz udostępnianie sieci dla interfejsu INTERNAL
- zamknij okienko klikając OK
- otwórz właściwości interfejsu jeszcze raz i ponownie udostępnij Internet dokładnie tak samo, jak było to zrobione wcześniej.
Wiem, że to dziwne, ale u mnie właściwie zawsze pomaga 🙂