Hyper-V: Brak połączenia z Internetem. Działało i przestało

25-kwi-2018

Konfigurując połączenie z Internetem  dla maszyn wirtualnych pracujących pod kontrolą Hyper-V, w pierwszej kolejności tworzy się definicję wirtualnej sieci

Tutaj została utworzona siec INTERNAL, która jest siecią typu Internal, tzn. powstaje nowa wirtualna sieć, do której wpięta zostanie maszyna wirtualna i fizyczna maszyna hostująca maszynę wirtualną. Wpięcie maszyny wirtualnej do tej sieci odbywa się w ustawieniach maszyny:

tymczasem interfejs hosta widoczny jest jako kolejny interfejs sieciowy w applecie „Centrum sieci i udostępniania”:

Kiedy chcesz, aby maszyna wirtualna mogła wydostawać się do Internetu za pośrednictwem interfejsu sieciowego hosta, należy na interfejsie hosta, który rzeczywiście ma dostęp do Internetu włączyć udostępnianie:

O ile tylko sieć na maszynie wirtualnej zostanie teraz odpowiednio skonfigurowana, to dostęp do Internetu będzie możliwy. Co mam na myśli pisząc „odpowiednio skonfigurowana”?

  • interfejs maszyny wirtualnej i maszyny hosta muszą mieć przypisane odpowiedni adres IP z tej samej sieci
  • maszyna wirtualna musi wykorzystywać adres IP hosta jako gateway

Niestety zdarza się, że w tej konfiguracji coś się psuje. Niby nic się nie zmieniało, a dostęp do Internetu na maszynie wirtualnej się gubi. Zauważyłem, że pomagają następujące kroki:

  • na maszynie hosta wejdź we właściwości interfejsu  łączącego Cię z Internetem
  • wyłącz udostępnianie sieci dla interfejsu INTERNAL
  • zamknij okienko klikając OK
  • otwórz właściwości interfejsu jeszcze raz i ponownie udostępnij Internet dokładnie tak samo, jak było to zrobione wcześniej.

Wiem, że to dziwne, ale u mnie właściwie zawsze pomaga 🙂

Komentarze są wyłączone

Autor: Rafał Kraik