PowerShell: Ludzie używajcie StrictMode!

20-sty-2016

Załóżmy, że masz skrypt. Prawie gotowy. Postanawiasz go trochę przerobic i zmieniasz nazwy kilku zmiennych. Sprawdzasz, skrypt wydaje się działać. Super!

Jednak w pewnym momencie… dziwne błędy… tak jakby zmienne nie miały wartości, czy coś!!!

Bardzo częsta przyczyna takiej sytuacji to… skleroza. Nie zauważyłeś, że zmienna jednak w skrypcie jeszcze gdzieś występuje, albo może wpisując nazwę zmiennej zrobiłeś drobną literówkę.

Proponuję następujące rozwiązanie. Dodaj na początku skryptu:

Set-StrictMode -Version Latest

Spowoduje to, że ilekroć odwołasz się do niezdefiniowanej zmiennej (np takiej zapomnianej podczas zmian lub z przekręconą nazwą) to skrypt wysypie się z błędem. Powiesz jak to? Opcja ma być fajna bo będzie błąd!? Tak! Bo zobacz jaki to fajny błąd:

The variable '$SQLUser’ cannot be retrieved because it has not been set.

Aaa…. czyli już wiadomo o co chodzi. Błędem jest to, ż echcesz użyć zmiennej, której wcześniej nie nadałeś wartości. Taki błąd łatwiej naprawić, niż szukać „a dlaczego to nie udało mi się zalogować do serwera SQL…”.

Opcja -version latest powoduje, że sprawdzane są zmienne użyte w różnych sytuacjach (np w napisach). Domyślnie Powershell nie krzyczy na autora, jeżeli używa niezainicjowanych zmiennych, co jest całkiem fajne na początkowym etapie nauki PowerShella. W przytczonym przykładzie działanie opcji Set-StrictMode pomogło mi wychwycić kilka błędów, które z czasem na pewno by się na mnie zemściły.

Komentarze:

  1. Rafał napisał,

    Fajne, przyda się . Dzięki!

Autor: Rafał Kraik