Limit na komputer – Windows 10

Od wersji 5.1.1 program Limit na komputer wspiera Windows 10. Za to od czerwca 2014 zakończyliśmy wparcie Limitu dla Windows XP. Nie oznacza, to że na Windows XP Limit nie można zainstalować, a jedynie, że nowe funkcjonalności i usterki w tej wersji programu nie będą już usuwane. Microsoft na podobnej zasadzie również zakończył wsparcie dla Windows XP.win10

Program jest nadal rozwijany, a ewentualne usterki usuwane. Poniżej kilka odpowiedzi na częste pytania:

 • Ile licencji potrzebuję jeżeli z jednego komputera korzysta 2 dzieci
  Wystarczy jedna licencja
 • Mam kartę dużej rodziny wystawianą przez miasto XYZ. Nie ma jej na liście partnerów firmy Mobilo. Czy mogę korzystać z promocji?
  Tak. Wystarczy uczestnictwo w dowolnym programie Karty Dużej Rodziny. Prosimy podać szczegóły o wystawcy karty w opisie podczas składania zamówienia
 • Czy dziecko może mieć konto administratora na komputerze?
  Nie zalecamy takiego rozwiazania
 • Ikonkę prezentującą limit można łatwo zamknąć! Czy to tak ma być?
  Ikonka obok zegarka jedynie informuje o mijającym czasie. Limit jest liczony i pilnowany przez usługę systemową, niedostępną dla dziecka. Zamknięcie ikonki powoduje tylko, że dziecko nie będzie wiedziało kiedy czas się kończy i ile go zostało. Nie powoduje jednak zatrzymania limitu. Kiedy czas się wyczerpie, użytkownik i tak zostanie wylogowany.
 • Czy można ograniczyć czas określając ile czasu dziennie dziecko spędzi przy komputerze nie określając godzin, w jakich można korzystać z komputera?
  Dokładnie tak. Limit można ustalić jeden na wszystkie dni tygodnia lub indywidualnie, np poniedziałek 30 minut, wtorek 40 minut, środa 1 godzina itp
 • Czy można określić też godziny dostępności, np. nie wolno korzystać po 21:00?
  Tak. Kliknij przycisk godziny w Edytorze Limitów
 • Jak sprawdzić, czy limit zadziała na moim komputerze?
  Program można używać bez zakupu w pełnej funkcjonalności przez 30 dni. Zapraszamy do pobrania programu i przetestowania.
 • Jak kupić limit?
  Wystarczy wypełnić formularz zamówienia i dokonać przelewu.
 • Co zrobić jeśli mam problem techniczny związany z limitem?
  Skontaktuj się z nami używając kontakt @ mobilo24.eu. Postaramy się pomóc!

Ograniczenie dostępu do komputera dla dziecka. Porady dla rodziców

Odpowiedzialny rodzic zadaje sobie pytanie o właściwe proporcje czasu spędzanego przy komputerze, a czasu spędzanego przy innych aktywnościach, w tym nauki, sportu, telewizji, zabawy z przyjaciółmi itp. Nie ma idealnego wzoru, który taki czas wyznacza, bo jest to kwestia indywidualna tak rodziców, jak i dzieci. Poniżej przedstawiamy zasady, którymi kierował się Łukasz i Anna – rodzice obecnie już dorastających dzieci Kacpra i Eli.

Kiedy pozwolić dziecku korzystać z komputera?

Anna: W naszym przypadku, o ile dobrze pamiętamy był to wiek około 4 lat. Łukasz więcej czasu spędzał poza domem, tymczasem ja kiedy mogłam starałam się być w domu. Trudno było zrobić coś przy komputerze, gdy dziecko domagało się uwagi. Brałam je na kolana, a kolorowy ekran komputera bardzo interesował syna. Zaczęło się od oglądnięcia bajki, posłuchania piosenki, potem pojawiły się pierwsze gry, np. Bob Budowniczy, a potem zdarzało się mi pozwolić dziecku na nieco dłuższą zabawę. U kilkulatka fakt przegrywania w grę, albo problemy techniczne szybko jednak wprowadzały agresję, złość i płacz. Wtedy razem z mężem pomyśleliśmy o tej gorszej stronie rozrywek przy komputerze…parents_children

W jaki sposób ograniczać dostęp do komputera?

Łukasz: Początkowe próby to tylko ustne nakazy i zakazy. Kiedy dzieci podrastały komputer pochłaniał je coraz bardziej. Zwykłe zawołanie do stołu na kolację kończyło się marudzeniem i tłumaczeniem „zaraz”, „za chwilę”, „jeszcze moment”. Wtedy zacząłem szukać rozwiązania systemowego. Raz na zawsze. Ustawić limit na komputer i zapomnieć o problemie. Trudno znaleźć dobre oprogramowanie, które ten problem rozwiązuje, bo większość programów to amatorskie „liczniki czasu” albo wyszukane technicznie rozwiązania, które dość trudno pojąć. Kiedy zainstalowaliśmy limit, po kilku dniach problem właściwie zniknął.

W jakim wieku należy ograniczać czas dziecka przy komputerze?

Anna: Właściwie to jak najprędzej. Kiedy przypominam sobie, jak pozwalaliśmy na początku na korzystanie z komputera bez ograniczenia, to muszę przyznać, że to była „jazda bez trzymanki”. Lepiej by było mieć rozwiązanie już na tym etapie. Dziecko przyzwyczajane od małego, od przedszkola, do ograniczenia czasu będzie to traktować zupełnie naturalnie. To trochę jak ze słodyczami. Jako odpowiedzialni rodzice też staramy się je ograniczać.

Łukasz: Prawdopodobnie każdy moment jest dobry. Najlepiej od początku, a jeśli przegapiliśmy ten moment, to w dniu rozpoczęcia przedszkola, szkoły, po zakończeniu wakacji, wraz z zakupem nowego komputera. W naszym przypadku pierwszy limit został zainstalowany po bardzo niegrzecznym zachowaniu dziecka, które chyba już trochę „traciło kontakt” z rzeczywistością. Nic nie było ważne oprócz nowej gry. Żadnych innych tematów.

Czytaj dalej

Po co ograniczać czas spędzany przy komputerze?

Rodzice często ograniczenie czasu spędzanego przy komputerze przez dziecko stawiają sobie za jeden i główny cel. Tymczasem, owszem zbyt dużo czasu przy monitorze w pozycji siedzącej jest niezdrowe, ale pamiętajmy, że generalnie może służyć rozwojowi dziecka. Wiele w tym zakresie nadal zależy od rodzica.

Kupując lub pobierając gry na komputer staraj się aby program coś dawał. Idealna gra to taka, która uczy. Uczyć można języka obcego, matematyki, zjawisk fizycznych biologii ale również pewnych zachowań prospołecznych. Dziwne? Właśnie, że nie. Żyjemy w świecie skomputeryzowanym, dzieci spotykają się w szkole, wspólnie wybierają się do kina, ale znaczna część kontaktów odbywa się elektronicznie i wcale nie jest to złe. Komputer, tablet czy komórka stały się współczesną formą trzepaka, kiedy właściwie nic nie robisz tylko rozmawiasz z rówieśnikami.

A jaki zakup jest zły? Zabrzmi to kolokwialnie, ale każdy program „głupi” jest zły. Gra, w której liczy się szybkość naciskania klawiszy, nie niosąca w sobie treści poznawczych ani wychowawczych. Wprawdzie czasami trzeba się oderwać od codzienności i zrobić coś co nie ma sensu, ale właśnie takich programów jest najwięcej, więc może nie warto ich specjalnie szukać. Na pewno jest już… zainstalowany. Czytaj dalej

Co nowego w wersji 4.0?

Już jest! Wersja 4.0

Jedna z nowości to możliwość określenia kiedy komputer może być używany. Obszar zielony, to godziny, kiedy logowanie jest dopuszczalne, a czerwony, to czas kiedy dziecko nie może używać komputera.

Zaznacz godziny kiedy można używać komputera

Oczywiście nadal obowiązuje zasada, że jeżeli dziecko ma do dyspozycji limit np 1 godzinę dziennie, to tylko przez jedną godzinę może używać komputera, tyle tylko, że można teraz określić kiedy ta godzina może być wykorzystana.

Ilustracja powyżej przedstawia sytuację, gdy dziecko może skorzystać ze swojego limitu:

 • Od poniedziałku do czwartku w godzinach od 16 do 19
 • W piątek nieco dłużej, bo od 16 do 20
 • W sobotę od 9 do 20
 • W niedzielę od 9 do 19.

Przypomnijmy, że limit na każdy dzień można ustawić inaczej, np w sobotę i niedzielę 3 godziny zamiast jednej. Limit podlega również przedłużeniu kodami drukowanymi przez rodziców.

Ponadto wprowadzone zostały liczne poprawki. Między innymi:

 • wznowienie naliczania limitu nie wymaga podania hasła
 • jeśli komputer nie był włączany przez cały dzień, to w raporcie zobaczysz zero. Wcześniej takie dni były opuszczane.

To wszystko już dostępne w nowej wersji programu 4.0. Aktualizacja dla wszystkich użytkowników wcześniejszych wersji oczywiście za darmo!

Uwaga! Wersja 4.0 jest ostatnią wersją dla Windows XP. Kontynuujemy prace nad programem, ale nowe wersje będą publikowane tylko dla Windows Vista, Windows 7, Windows 8 i nowszych.

 

10 rad – jak uniknąć uzależnienia dziecka od komputera

rules book

Komputery są fajne. Można na nich robić fajne rzeczy. Można na przykład czytać fajne lifehacki na lifehacking.pl. Osobiście kiedy je czytam, nie potrafię skończyć na jednym. Zawsze pod artykułem znajdę kolejne ciekawe artykuły i prawdę mówiąc, jak już raz się zacznie, to trudno skończyć.

 

Jestem dorosły. Mam dzieci. Dzieci patrzą na to co robię i robią to samo. Jeśli się denerwuję, że nie przychodzą na kolację, bo chcą dokończyć jakiś wciągający epizod gry, a jedzenie stygnie, to mogę mieć żal tylko do siebie…

 

Jeśliby popatrzeć na nowe pokolenie przez pryzmat używania komputera, to można łatwo dojść do wniosku, że dzieci są najbardziej narażone na uzależnienie od komputera i Internetu.

 

Przedstawmy zatem kilka propozycji, które spowodują, że przynajmniej częściowo uchronimy dziecko przed tą formą uzależnienia: Czytaj dalej

Karta Dużej Rodziny Gdańskiej

Karta Dużej Rodziny GdańskiejWspieramy duże rodziny! Nasz kolejny partner to Miasto Gdańsk. Na mocy umowy podpisanej z Prezydentem Miasta nasza firma udostępnia posiadaczom Karty Dużej Rodziny Gdańskiej zniżkę na zakup licencji na Limit na komputer. Aby wychowanie więcej niż dwójki dzieci nie kosztowało więcej, w cenie jednej licencji rodziny mogą kupić nasz program w takiej ilości aby zainstalować go na wszystkich domowych komputerach. Zapraszamy!

Piszą o nas!

Program skierowany do rodzin wielodzietnych w Opolu dopiero się rozkręca. Nasza firma przystąpiła do programu jako jNowa Trybuna Opolskaedna z pierwszych. Wspomina o nas Nowa Gazeta Opolska w artykule opowiadającym o uruchomieniu programu.

przeczytaj cały artykuł

Opolska Rodzina

Firma Mobilo przystąpiła do programu Opolska Rodzina Opolska rodzina

Podobnie, jak w pozostałych programach partnerskich z innymi miastami nasza firma udostępnia dużym rodzinom taką ilość licencji ile jest dzieci w rodzinie w podstawowej cenie jednej licencji. Dzięki temu rodziny wielodzietne mogą rozwiązywać problemy z nadużywaniem komputera przez dzieci i młodzież, nie narażając się jednocześnie na większe wydatki.

Poznańska Karta Rodziny Dużej

Poznańska Karta Rodziny DużejZ przyjemnością informujemy, że podpisaliśmy umowę z Miastem Poznań, w ramach której posiadacze Karty Rodziny Dużej mogą kupić Limit na Komputer korzystając z atrakcyjnej promocji. Posiadacz karty może kupić tyle licencji programu ile w rodzinie jest dzieci płacąc tylko za jedną licencję. Chcemy w ten sposób umożliwić korzystanie z naszej aplikacji rodzinom wielodzietnym.

Podczas zamówienia wystarczy w polu uwagi wpisać informacje o ilości dzieci oraz podać numer karty. Zamawiający może zostać poproszony o przesłanie skanu karty poprzez e-mail.

Promocja ta nie łączy się z innymi promocjami, dlatego po złożeniu zamówienia prosimy o wstrzymnie się z zapłatą. W tym czasie zweryfikujemy poprawność informacji o numerze Karty Rodziny Dużej i poinformujemy o kwocie zapłaty.

Łódzka Karta Dużej Rodziny

Łodzka Karta Dużej RodzinyMiło nam poinformować, że jesteśmy partnerem w programie Łódzkiej Karty Dużej Rodziny! Chcemy w ten sposób pomóc w rozwiązaniu problemu nadużywania komputera także w rodzinach wielodzietnych. Rodziny posiadające kartę Dużej Rodziny mogą zamówić program Limit na komputer dla wszystkich dzieci w cenie jednej licencji (obowiązuje cena podstawowa – promocje nie łączą się).

Podczas zamówienia należy w polu uwagi poinformować, że jest się posiadaczem karty Dużej Rodziny i podać jej numer. Zamawiający może zostać poproszony o przesłanie mailem skanu karty. W przypadku zamówień w ramach karty, prosimy o wstrzymanie się z wpłatą aż do potwierdzenia przez mail wysokości zapłaty.

Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w programach wspierających Duże Rodziny!

Wersja 3.0 – już jest!

Wersja 3.0

Już jest dostępna wersja 3.0 naszego programu do ograniczenia czasu spędzanego przez dzieci przy komputerze.  Zachęcamy do pobrania! Nowe funkcje powstają na  życzenie naszych użytkowników. Również i Ty, jeśli zechcesz możesz nam zgłosić propozycję zmian.

A oto nowości w wersji 3.0:

 • Raport o wykorzystywanym czasie (Statystyki czasu przy komputerze)
 • Raport zdarzeń aplikacji
 • Specjalny ekran do zmiany opcji programu i nowe opcje – hasło administratora i zbieranie zdarzeń

 

Czytaj dalej

Już niebawem wersja 3.0

A w niej nowe możliwości! Między innymi:

 •  Pojawi się raportowanie aktywności dziecka. Raport pokaże ile dokładnie czasu z dnia na dzień  dziecko spędza przy komputerze.
 • Cały proces pracy aplikacji będzie odnotowywany w dzienniku aplikacyjnym systemu Windows.
 • Dedykowane okno opcji programu z dokładnym opisem działania tych opcji.
 • Na życzenie użytkowników pojawi się opcja ochrony ustawień programu dodatkowym hasłem.

Aktualizacja programu do wersji 3.0 będzie dostępna dla dotychczasowych użytkowników Limitu na komputer zupełnie za darmo z wykorzystaniem tych samych kodów aktywacyjnych.

Nie zwlekaj, dołącz do grona użytkowników Limitu na komputer. Niech komputer stanie się Twoim sprzymierzeńcem w wychowaniu dzieci!

5 zasad jak nie tracić czasu z dzieckiem

czytanie razem

Serce się kraja, kiedy rozpoczął się nowy rok szkolny i nasze pociechy trzeba z rana zrywać z łóżka, wkładać im na plecy ciężki plecak. Chciałoby się przynajmniej, żeby po szkole dzieci mogły dobrze odpocząć przed kolejnym dniem w hałaśliwej i stresującej szkole. Chciałoby się…, ale czy można?

Zadaniem rodzica jest przygotowanie dziecka do życia. Życie, chociaż pełne przyjemnych chwil, stawia przed człowiekiem również pewne wymagania. Żeby się utrzymać musisz pracować. Żeby mieć dobrą pracę musisz się czymś wykazać. O wiele łatwiej o dobrą posadę, gdy włada się dobrze, chociaż jednym językiem obcym, a jeszcze łatwiej, gdy znasz je dwa. Łatwiej o podwyżkę, gdy jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Po prostu łatwiej w życiu, gdy jest się do niego dobrze przygotowanym. Nie trać więc czasu. Dobrze przygotuj dziecko do życia.

Jeśli więc chcesz, aby Twoim dzieciom było w życiu lepiej, dobrze je do tego życia przygotuj. Oczywiście bez przesady. Nie chodzi o znany z Japonii wyścig szczurów rozpoczynający się już w wieku dziecięcym, ale o zwykłą prostą rodzicielską mądrość: Czytaj dalej

Komputer a obowiązki szkolne

Nie da się ukryć, że dziś bez komputera ani rusz. Potrzebujemy ich w każdej dziedzinie życia. Również w edukacji. Na szczęście polskie szkoły prowadzą wiele programów mających na celu skomputeryzowanie klas, nauczanie z wykorzystaniem informatyki, więc uczniowie potrzebują dostępu do komputera.

Nader często uczniowie jednak zamiast poszerzać swoją wiedzę, tracą przy komputerze czas. Zadanie domowe jest jeszcze  nieodrobione, lektura nietknięta, drugie śniadanie nadal w plecaku, ale zwinne paluszki już przebiegają po klawiaturze i zdobywają kolejne poziomy w grze. Na darmo tłumaczyć, że szkoła ważniejsza,  że zabawa przy komputerze jest OK, ale dopiero kiedy wykonane zostaną wszystkie obowiązki… Na dodatek rodziców coraz częściej nie ma w domu, kiedy dzieci już wróciły ze szkoły. Spotykamy się nierzadko dopiero wieczorem i wtedy naszym pociechom przypomina się, że jeszcze coś trzeba zrobić do szkoły. Mamo, Tato, pomóżcie!

Oto kilka rad usłyszanych od rodziców:

 • Wychodząc z domu zabieram myszkę (… ale syn pożyczył sobie myszkę od kolegi)
 • Jeśli córka narozrabia w szkole ma absolutny szlaban na komputer (… ale jak bardzo poprosi to pozwalam jej skorzystać)
 • Przy komputerze stoi minutnik, który odmierza ustalony czas (… tylko muszę pilnować, żeby dzieci nie „korygowały” minutnika)
 • Wychodząc z domu blokuję internet (… i sam się dziwię, że syn może tyle grać w sapera i pasjansa) Czytaj dalej

Komputer a zdrowie dziecka

Szkodliwy wpływ komutera na dzieciBardzo się cieszymy z tego, że żyjemy w epoce komputerów i rozwijającej się informatyki. Czy w domu, czy w pracy, czy nawet w drodze – z pomocą smartfonu ciągle jesteś online i wiesz wszystko lub wykorzystując zasoby Internetu, możesz wiedzieć wszystko. Fantastycznie. Dlaczego by więc ograniczać czas przy komputerze?

Przyczyn jest wiele i jeśli głębiej się zastanowić to na prawdę nie wiem co jest gorsze. Wyobraź sobie dziecko, które przesadza z ilością czasu przy komputerze. Czym to grozi?

 • Wada postawy. Organizm dziecka nie jest w pełni ukształtowany. Stąd długotrwałe przesiadywanie przy komputerze ze zdwojoną siłą wykrzywia kręgosłup. Jak nic, potrzebne będą dodatkowe zajęcia z tzw. gimnastyki korekcyjnej ale to jeszcze nie wszystko! Wraz z wiekiem dolegliwości związane z bólem pleców nasilą się. Może jako osoba dorosła już to czujesz po sobie? Czytaj dalej

Ograniczenie czasowe używania komputera dla dziecka

Wielu rodziców zadaje sobie w pewnym momencie pytanie „Jak ograniczyć czas spędzany przez dziecko przy komputerze”. Program Limit na komputer został stworzony właśnie po to, aby rozwiązać ten problem raz na zawsze. Jako odpowiedzialny za wychowanie swojego dziecka rodzic określasz ile czasu Twoim zdaniem dziecko może bez szkody dla zdrowia korzystać z komputera. To trudna decyzja, bo przecież jako kochający rodzic, chcesz dać swojemu dziecku to co najlepsze, a tymczasem trzeba ograniczyć dostęp do ulubionej zabawki. Nie musisz mieć wyrzutów sumienia. Rozbisz to dla dobra dziecka. Pamiętaj, że dobry rodzic to nie rodzic, który pozwala na wszystko, ale rodzic, który mądrze kieruje losem swojego dziecka. To dlatego motto Limitu na komputer to „Dobry rodzic to mądry rodzic”.

Trudnym pytaniem jest na ile ograniczyć czas zabawy? Można dać pół godziny, może godzinę, może dwie? Jako autorzy programu radzimy od początku zastosować niski limit. Niech będzie to nawet pół godziny. Limit na komputer pozwala wydrukować specjalne kody, które przedłużają czas dostępny dla dziecka. Drukujesz kupony i obdarowujesz nimi dziecko. Kiedy komputer powiadomi, że zostało już mało czasu na zabawę, wystarczy wprowadzić kod, a limit zostanie wydłużony.

Kupon przedłużający ograniczenie czasowe na komputer

Kupony możesz wykorzystać jako środek wychowawczy. Kilka propozycji to:

 • Zrobiłeś ładnie zadanie domowe – otrzymujesz dodatkowe 30 minut.
 • Pojechałeś z tatą na basen – otrzymujesz 60 minut
 • Zjadłeś ładnie obiad – masz 30 minut.

W efekcie ograniczenie czasowe używania komputera dla dziecka nie okaże się takie straszne, bo dzięki kuponom czas będzie się wydłużał. Jednocześnie  jako rodzic masz możliwość prowadzania kontroli czasu zabawy dziecka przy komputerze.

Obejrzyj filmy oznaczone gwiazdką, aby zobaczyć działanie programu.

Jak spowodować aby ikona aplikacji była stale widoczna w zasobniku?

Głównym sposobem na pokazanie upływającego czasu jest ikonka widoczna koło zegarka. Ikonka ma kształt kółka. Kolor zielony oznacza czas pozostały, a czerwony – czas wykorzystany. Użytkownik widząc ikonkę potrafi na pierwszy rzut oka ocenić, czy zostało mu jeszcze dużo, czy już mało czasu. Przesuwając myszkę nad ikonkę można zobaczyć dokładniejszą informację o pozostałym czasie.

Ikona powiadomienia o upływającym czasie

Po zainstalowaniu programu ikonka informacyjna chowa się w zasobniku. Aby ją zobaczyć trzeba kliknąć strzałkę po lewej stronie. W wyświetlonym wtedy okienku można zobaczyć ikonkę. Domyślnie ikonka pokaże się tylko wtedy, gdy będzie informować o pozostałym niewielkim czasie, dokładniej na 10, 5, 3, 2 i 1 minutę przed wylogowaniem użytkownika.

Rozwinięty zasobnik

Aby ikonka była stale widoczna obok zegarka, kliknij na niej myszką i przeciągnij ją w dół do pozostałych ikon zasobnika, koło zegarka. Kiedy ikonka znajdzie się już między pozostałymi ikonami puść przycisk myszki. Ikonka „zaparkuje” obok pozostałych ikonek i będzie już stale widoczna.

Przeciąganie ikonki myszką

Czynności do wykonania możesz obejrzeć w filmie opublikowanym na YouTube, poświęconym instalacji programu:

 
1. Jak wgląda instalacja programu

Instrukcja programu na YouTube!

Jeśli chcesz zobaczyć działanie programu nie podejmując trudu samodzielnej instalacji lub chcesz poznać jego funkcjonalność bez czytania instrukcji zapraszamy do obejrzenia filmów instruktażowych zamieszczonych na YouTube:

Szczególnie polecamy filmy 3-6, gdyż pokazują one specyfikę programu, czyli definiowanie limitów, odliczanie czasu, generowanie i wprowadzanie kuponów przedłużających limit.

1. Jak wgląda instalacja programu

Czytaj dalej

Ile jesteś w stanie poświęcić dla swojego dziecka?

Ograniczenie czasu korzystania z komputera dla dziecka jest proste z programem limit na komputer. Przypomnijmy; limit na komputer pozwala:

1. Ograniczyć czas używania komputera przez dziecko

2. Zliczać czas w „uczciwy sposób”, tzn. liczy się czas rzeczywiście wykorzystany przez dziecko. Jeśli się wyloguje, przełączy komputer w stan czuwania, przełączy użytkownika, to czas nie będzie naliczany

3. Limit ustawia się na dzień. Nie jest więc istotne kiedy dziecko korzysta z komputera. Limit liczy sumę czasu spędzonego przy komputerze

4. Limit można zwiększyć dając dziecku kupon z kodem przedłużającym czas, przez jaki komputer jest dostępny. Dziecko musi tylko wprowadzić kod do programu, a czas się wydłuży.

5. Limit można na chwilę wstrzymać. Może to jednak zrobić wyłącznie administrator komputera.

6. Po przekroczeniu ograniczenia czasu użytkowania komputera użytkownik zostanie wylogowany. Jeśli użytkownik spróbuje się ponownie zalogować, zostanie znowu prędko wylogowany.

Biorąc pod uwagę liczne promocje Limit na komputer kosztuje tyle co:

 • 12 piw lub
 • 20 czekolad albo
 • 6 pysznych deserków.

Czy nie warto dla dobra Twojego dziecka zrezygnować z tych kilku przyjemności? Pomyśl o tym przy najbliższym piwie, czekoladzie lub deserku…

Pamiętaj dobry rodzic, to mądry rodzic.

Limit na komputer = 12 piw Limit na komputer = 6 deserów Limit na komputer = 20 czekolad

 

Strona korzysta ze zdjęć FreeDigitalPhotos.net

5 typowych błędów rodziców dotyczących komputera

Oto kilka typowych błędów jakie popełniają rodzice udostępniając dzieciom komputer:Błedy przy udostępnianiu dzieciom komputera

1. Kontakt dziecka z komputerem jest zbyt wczesny. W przypadku dziecka im później tym lepiej! Dziecięca ciekawość sprawi, że ewentualne opóźnienia zostaną bardzo szybko nadrobione.

2. Dzieci dostają nierozwojowe oprogramowanie. Lepiej inwestować w programy edukacyjne, niż strzelanki, gry polegające na szybkim klikaniu myszką itp.

3. Dzieci nie mają wprowadzonego żadnego ograniczenia czasu korzystania z komputera. Program Limit na komputer sam wyłączy komputer po przekroczeniu limitu. Jeśli go nie użyjesz, musisz się zdać na poczucie obowiązku swojego dziecka, a wiadomo jak z tym zazwyczaj jest…

4. Dzieci mają maksymalne uprawnienia na komputerze. Dziecko bawiąc się jako administrator komputera naraża go na awarię, zawirusowanie i zmianę konfiguracji. To bardzo zły pomysł.

5. Mało rozmawia się z dziećmi o uzależnieniu od komputera, niebezpieczeństwach pochodzących z Internetu i zasadach używania komputera.

Pora z tym skończyć. Napraw błędy:

Ograniczenie czasu komputera jest dla dziecka dobre

1. Jeśli jeszcze możesz, opóźnij kontakt dziecka z komputerem. Jeśli dziecko ma to już za sobą, zaoferuj ciekawe zajęcia jako alternatywa do komputera.

2. Kupuj dziecku ciekawe oprogramowanie edukacyjne. Niech komputer uczy i rozwija dziecko. Nagradzaj dziecko za sukcesy w tych grach! Mobilizacja wzrośnie.

3. Zainstaluj program  Limit na komputer i ogranicz czas korzystania z komputera. Drukuj kupony przedłużające ograniczenie i nagradzaj nimi dziecko. Nie pozwól aby Twoje dziecko uzależniło się przez Ciebie od komputera!

4. Stwórz dla dziecka konto nie administracyjne. W samochodzie dziecko też nie jest kierowcą tylko pasażerem. (Zobacz jak)

5. Rozmawiaj z dzieckiem i tłumacz, dlaczego nie można we wszystko co znajduje się w Internecie uwierzyć, dlaczego to co kolorowe i atrakcyjne nie zawsze jest dobre.

Pamiętaj dobry rodzic, to mądry rodzic.

 

Strona korzysta ze zdjęć FreeDigitalPhotos.net

Jak komputer przeszkadza dziecku w nauce

Czy komputer to rzeczywiście pomoc naukowa? Zastanówmy się:

1. Dzieci więcej czasu spędzają przy komputerze na zabawie niż przy nauce

2. Uczniowie ściągają gotowe zadania domowe z Internetu

3. Dzieci nie głowią się nad rozwiązaniami – mają Google

4. Dzieci nie korzystają z encyklopedii, bo jest wikipedia, nie konrzystają ze słowników bo jest Google Translate.

5. Dzieci tracą kontakt z rówieśnikami zastępując go przez kontakty wirtualne.

Powyższe zostało napisane oczywiście z przekorą. Ale musisz przyznać, że coś w tym jest! Zabrzmi to okreopnie, ale za naszych czasów nad trudnym zadaniem z matematyki trzeba było nieźle się nagłowić, niekiedy nawet nie samemu, ale w paczce z kolegami i koleżankami. Nie było gotowych rozwiązań do ściągnięcia i wydrukowania, nie było wszechwiedzącej wikipedii ani wujka Google.

Mimo niezaprzeczalnego pozytywnego wpływu komputerów i Internetu na obecne pokolenie, trzeba wyraźnie powiedzieć, że nadmierne wykorzystywanie tych zasobów prowadzi do otępienia współczenych uczniów.

Grzesiek zapowiadał się na klasowego prymusa. Nawet nim był. W klasie 1-4 uzyskiwał najlepsze wyniki w szkole. Od końcówki czwartej klasy coś zaczęło się psuć. Zdarzało się nieodrobione zadanie domowe (nizy z roztargnienia), zdarzały się słabsze wyniki sprawdzianów, spadła aktywność na lekcjach. Do tego doszły jeszcze wysokie wymagania stawiane uczniowi przez nauczycieli. Wiedzieli przecież, że od tego dziecka można wymagać więcej. Wezwana na wywiadówkę mama przyznała, że pod koniec czwartej klasy, syn dostał własnego laptopa. Komputer ustawiony w jego pokoju pozostawał poza wszelką kontrolą rodziców. Chociaż Grześ był grzeczny, to nie poświęcał już tyle czasu na naukę. Wolał pobawić się przy komputerze. Odbiło się to zaraz na wynikach osiąganych w szkole.

Nie pozwól by to samo zadziało się z twoim dzieckim. Uzależnienie od komputera dla dziecka najlepiej wykluczyć na samym początku. Trzeba to zrobić w miarę wcześnie i w miarę skutecznie. Polecam „Limit na komputer„, bo dobry rodzic, to mądry rodzic!

Komputer a obowiązki szkolne.

To zupełnie normalne, że rodzice uważają, że dzieci marnują czas i że powinny się więcej uczyć. Żal słuchać, że najważniejszym wydarzeniem w dniu dla naszej pociechy jest to, że udało się „zabić ponad 100 zombie”, a nie dobra ocena w szkole lub udana zabawa z rówieśnikami.

Dobre oceny w szkole to na pewno wypadkowa zdolnosci dziecka, jego pracowitości oraz czasu, jaki rodzice mogą poświęcić swoim dzieciom. Trudno oczekiwać, że dziecko samo z siebie zajmie się podręcznikami, mając ciekawe alternatywy. Niestety jednym ze źródeł tych ciekawych alternatyw nauki jest komputer i telewizja. Dziecko zamiast się uczyć gra w gry komputerowe lub ogląda telewizję. Zadaniem rodzica jest tak racjonować dostęp do komputera i telewizji aby nie przeszkadzały one w nauce. Czytaj dalej

Dziecięce uzależnienie od komputera

Jak rozwija się uzależnienie dziecka od komputera? Jak go uniknąć? Te pytania zadaje sobie coraz więcej odpowiedzialnych rodziców. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, bo każde dziecko i każda rodzina jest inna, można jednak popatrzeć na studium przypadku.Uzależnienie dziecka od komputera

Adaś. Zaczął swoją wczesną przygodę z komputerem w wieku 4 i pół lat. Mama kupiła mu Boba Budowniczego. Adaś korzystał na początku z komputera na kolanach mamy, zawsze pod jej opieką. Te sesje nie trwały dłużej niż 20 minut. Adaś bardzo się denerwował, kiedy nie wygrywał od razu.

Czytaj dalej

Jak nagradzać dzieci? 3 Zasady nagradzania dziecka

Każdy kochający rodzic chce sprawiać swoim dzieciom przyjemności. To dobrze. Każdy rodzic musi jednak pamiętać o skutkach wychowawczych nagradzania dziecka.

1. Nie chcesz mieć w domu wyrachowanego materialisty

Nie chcesz przecież wychować sobie potomka, który pomoże Ci w zakupach tylko dlatego, że w zamian dostanie czekoladę! Co innego, gdy dziecko samo zechce Ci pomóc w zakupach, a Ty z wdzięczności dasz mu tę czekoladę. Dlatego nie można nagradzać za każdą czynność, albo nagradzać wtedy, gdy widać, że dziecko zrobi coś dobrego tylko po to by otrzymać nagrodę.

2. Nie rozpieszczaj zanadto

Jakie to sympatyczne, kiedy dziecko otrzymując niewielki i niedrogi prezent, cieszy się z niego! Chcesz mu wtedy dawać więcej i więcej. Jeśli jednak przyzwyczaisz swoje dziecko do wyłącznie drogich i markowych zabawek nagród, to jesteś na prostej drodze do wychowania wybrednego egoisty, który w swej dziecięcej uczciwości nieraz brzydko  skomentuje skromny upominek. Staraj się aby nagrody były częste i niewielkie. Duże prezenty zostaw na duże okazje.

3. Wprowadź domowy regulamin

Kiedy można więc nagradzać? Nagroda powinna być niespodzianką, więc nie może pojawiać się zawsze (patrz pkt 1). Jeżeli chcesz w wychowawczy sposób wymóc pewne zachowaia u dziecka, lepiej sprawdzi się domowy regulamin. Jeśli wywiążesz się z domowych obowiązków, to otrzymasz coś w zamian. Taka zapracowana nagroda nie powinna być czymś drogim (patrz pkt 2). Może to być zasłużone kieszonkowe pod koniec tygodnia, albo dodatkowy czas zabawy na komputerze. Taki model nagradzania i wychowania dzieci prezentuje program Limit na komputer, wprowadzający ograniczenie czasowe na komputer dla dzieci. Nie dość, że nie pozwalasz na uzależnienie dziecka od komputera, to jeszcze odnajdujesz sensowny sposób nagradzania dziecka za wywiązywanie się z domowych obowiązków.

 

W jakim wieku dziecko może zacząć używać komputera?

Przeżywamy niezwykły moment w dziejach ludzkości. Po raz pierwszy dzieci spędzają więcej czasu w domu przy telewizorze i komputerze niż na świeżym powietrzu i wśród rówieśników. Chyba nikt do końca nie wie do czego może to doprowadzić…

Ponieważ komputer wydaje dźwięki, wyświetla kolorowe obrazy, ponieważ przy komputerze sporo czasu spędzają rodzice, to chyba jest to zupełnie normalne, że już dla 3-latka komputer jest obiektem zainteresowania. Ponieważ dziecko w takim wieku nie może jeszcze raczej samodzielnie wykonać żadnej czynności na komputerze, to rodzice sami muszą „zaprosić” dziecko do ekranu. Odbywa sie to na różny sposób, np. zapracowany ojciec bierze maluszka na kolana i pokazuje dziecku filmik z YouTube, obrazki itp.

Tato pyta syna:

-Kuba, co to jest życie?

-To jest taki czerowny pasek na górze po prawej. Jak życie się skończy, to pasek znika. Ale wtedy masz następne…

Nic dziwnego, że dzieci w coraz to młodszym wieku sięgają do komputera. Pomyśl o swoim wczesnym dzieciństwie. Na pewno nie klikałeś myszką w wieku 3 lat! Umysł dziecka szybko nasiąka wiedzą informatyczną i już w wieku 5 lat, dzieci potrafią samodzielnie uruchomić (a nawet zainstalować) grę, wejść na ulubiony portal internetowy i nawiązywać kontakty przez sieć. Właściwie największym problemem w tej aktywności jest brak umiejętności czytania i pisania. Tak. Czy to nie dziwne? Dzieci potrafią obsługiwać komputer nie umiejąc czytać i pisać…

Córka grając w grę internetową woła do mamy do drugiego pokoju:

-Mamo, co tu pisze?

-Nie wiem córeczko, przeliteruj.

-K…U…R..

-Czekaj, już tam idę!!!

I tu dochodzimy do sedna problemu. Od jakiego wieku rodzic powienien pozwalać dziecku na zabawę przy komputerze?

 • Nie czarujmy się. Umiejętność w dobrym posługiwaniu się komputerem zostanie osiągnięta przez dziecko stosunkowo szybko, niezależnie op tego, czy pokażesz mu komputer w wieku 3 czy 7 lat.
 • Nie oszukuj sie. Jeżeli wcześnie pozwolisz dziecku korzystać z komputera, to z miesiaca na miesiąc, dziecko będzie chciało korzystać z niego coraz dłużej.
 • Nie daj się zwieść. Nawet jeżeli uwaga maluszka zostanie skupiona na grze komputerowej przez 2 godziny, to po zakończeniu zabawy, nie będzie on radosnym malcem, tylko rozdrażnionym dzieckiem z nadwyrężonym wzrokiem. Chwila spokoju dla rodzica to również później wytężony wysiłek.
 • Uważaj. Im więcej dziecko przesiaduje przy komputerze, tym bardziej sie od niego uzależnia. Chcesz mieć uzależnione dziecko, żyjące bardziej światem wirtualnym wykreowanym przez twórców gry niż w świecie rzeczywistym, gdzie jesteś Ty?

Dlatego kieruj się zdrowym rozsądkiem i pozwól dziecku korzystać z komputera gdy:

 • Widzisz w tym jakiś cel edukacyjny. Komputer uczy Twoje dziecko liczenia, czytania, języka obcego
 • Widzisz, że dziecko jest już wystarczająco dojrzałe emocjonalnie. Rozumie, że komputer to gra ale najważniejsze jest to, co dzieje sie poza nim. Kiedy przy komputerze dziecko krzyczy, wyłącz komputer. Trudno.
 • Widzisz, że dziecko jest wypoczęte. Kiedy maluch bawi się przy komputerze zbyt długo, należy przedstawić mu atrakcyjną alternatywę
 • Uważasz, że gra jest dopasowana do poziomu emocjonalnego Twojego dziecka. Nie pozwól maluszkowi strzelać z karabinu. Pozwól mu za to szukać skarbu.

Podsumujmy. Dziecko może bawić się przy komputerze od takiego wieku, w którym dostatecznie dobrze rozumie co to jest gra, komputer i odróżnia sytuacje wirtualne od rzeczywistych. Prawdopodobnie będzie to wiek 4, 5 lat. Aby ochronić dziecko, zadbaj o to aby przy komputerze nie spędzało całego wolnego czasu. Prawdopodobnie na początek wystarczy 20-30 minut dziennie. Z czasem limit zabawy z komputerem można przedłużać.

Jeśli masz takie możliwości staraj się samodzielnie kontrolować co dziecko robi przy komputerze i przez ile czasu. Jesli jesteś zabiegana/zabiegany skorzystaj z dostępnego oprogramowania definijuącego ograniczenie czasowe pracy przy komputerze, np. programu limit na komputer. Wybierając program zdecyduj się na taki, który oprócz limitu da Ci coś więcej, np w Limit na komputer możesz generować kupony przedłużające limit i nagradzać nimi dzieci.

Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci

O tym jak ustalać limit (ile czasu dziennie pozwolić dziecku na kompuer) napiszę innym razem.

 

 

Limit czasowy na komputer dla dziecka – program

Dziecko samo się nie kontroluje. Dorośli też miewają z tym kłopoty. Doskonale przypominam sobie zdarzenie, kiedy mimo tego iż było już późno w mojej ulubionej grze strategicznej stawiałem sobie nowe cele:

 • Jeszcze tylko zdobędę do końca moją wyspę… i pójdę spać
 • Jeszcze tylko zniszczę te wrogie okręty… i pójdę spać
 • Ojej, zaatakowali mnie… nie mogę teraz iść spać!

I tak w kółko. W pewnym momencie włączył się budzik. O rety!? Czy to oznacza, że dzisiaj wcale nie spałem?

Dzieci trzeba kontrolować. Wie o tym pewnie każdy rodzic i pewnie każdy rodzic jakoś takie czasowe ograniczenie na komputer nakłada. Często spotykane rozwiązania to:

 • Odganianie dzieci od komputera
 • Wyciąganie dla odmiany na świeże powietrze
 • Ustalanie listy zadań dla dziecka, które muszą być wykonane przed zabawą na komputerze
 • Zezwolenie (ustne) na ograniczony czas zabawy itd.

Każda z tych metod ma jednak swoje wady. Najczęściej rodzicowi zaczyna brakować sił. Jesteś w stanie skontrolować dziecko przez tydzień, dwa, miesiąc, a potem pochłonięty np obowiązkami z pracy lub przygotowaniami świątecznymi, szczerze przyznasz, że może i lepiej, że dziecko bawi się przy komputerze niż miałoby mi przeszkadzać…

Zastanów się więc nad oprogramowaniem pilnującym limitu czasowego na komputer dla dziecka. Kiedy ograniczenie czasowe będzie pilnowane przez oprogramowanie, twoje domowe rozwiązanie problemu komputera i dziecka będzie działać systemowo. Takim programem jest Limit na komputer

Ustawisz w nim ograniczenie dzienne. Domyślnie dziecko nie będzie mogło używać komputera dłużej niż ten czas. S praktyki dodajmy, że ten czas powinien być krótki np 30 minut.

Limit na komputer ma jeszcze drugą funkcjonalność. Można w nim wygenerowaćkupony przedłużające czas dostępny przy komputerze. Na kuponie wydrukowany jest uniklany kod. Kiedy dziecko wprowadzi go na swoim koncie, jego czas przedłuży się.

Jako rodzic, sam generujesz takie kupony i nagradzasz nimi dziecko. To za specjalne osiagnięcia w szkole, to za pomoc w domu, to za wypełnienie codziennych obowiązków.

To rozwiązanie z gatunku wilk syty i owca cała. Dziecko może bawić się przy komputerze stosunkowo długo, o ile zdobędzie na to kupony. Kupony są wydawane przez rodzica, jeżeli dziecko na nie zasłuży…

Polecam!

Jak ograniczyć czas na komputerze. Kontrola rodzicielska „Limit na komputer”

Jeżeli chcesz ograniczyć użytkownikom czas pracy na komputerze z systemem Windows do dyspozycji otrzymujesz szereg różnych możliwości:

 • Możesz skorzystać z kontroli rodzicielskiej systemu Windows Vista lub Windows 7
 • Możesz ustawić limit czasowy z wykorzystaniem linii poleceń w Windows XP Home

Niestety oba te narzędzia pozwalają na określenie limitu w dość skąpy sposób. Możesz mianowicie określić tu jedynie, że logowanie jest możliwe w określone dni w pewnych godzinach, np. możesz zezwolić na logowanie się w godzinach 15-19 w dni od poniedziałku do piątku oraz w godzinach od 10-19 w sobotę i niedzielę. Innymi słowy zezwoliłeś na pracę przy komputerze przez maksymalnie 4 godziny w dni robocze i przez 9 godzin w weekend!

Jeśli założyć, że chcesz w ten sposób ograniczyć czas wykorzystania komputera dla dziecka, to chyba daliśmy zbyt wiele… Wydaje się, że ograniczenie czasu powinno określić przez ile czasu w ciągu dnia dziecko może korzystać z komputera. Mniej istotne jest, czy skorzysta z niego rano, wykorzystując wtedy cały swój limit, czy też usiądzie do zabawy dopiero wieczorem.

Jest to tym bardziej istotne, że chociaż komputer jest inteligentną zabawką, uczy, rozwija, bawi, to jednak jego nadużywanie, zwłaszcza w bardzo młodym wieku powoduje, że dziecko zaniedbuje rozwój fizyczny, nie rozwija umiejętności impersonalnych i powoli uzależnia się od komputera.

Rozwiązaniem pozwalającym na określenie limitu dla dziecka jest program „Limit na komputer”. Pozwala on na:

 • określenie indywidualnych dziennych limitów czasowych dla wybranych użytkowników komputera
 • generowanie kuponów pozwalających na przedłużenie pracy komputera o określony czas. Czytaj dalej

Zmiana hasła administratora

To zadanie jest proste! Naciśnij jednocześnie trzy klawisze: Control Alt Delete. Następnie z menu wybierz polecenie Zmień hasło.

Czytaj dalej

Dodawanie konta dla dziecka (Windows XP)

Tutaj znajdziesz informacje o tym, jak założyć na komputerze konto użytkownika dla dziecka. Pamiętaj, że konto przewidziane dla dziecka nie może być kontem administracyjnym.

Kliknij Start, a następnie wybierz polecenie Panel sterowania

Wybierz pozycję Konta użytkowników Czytaj dalej

Dodawanie konta dla dziecka (Windows 7)

Tutaj znajdziesz informacje o tym, jak założyć na komputerze konto użytkownika dla dziecka. Pamiętaj, że konto przewidziane dla dziecka nie może być kontem administracyjnym.

Kliknij Start i wybierz Panel Sterowania

Kliknij Dodaj lub usuń konta użytkowników Czytaj dalej

Odrębne konta dla użytkowników komputera – podstawa domowego bezpieczeństwa

Pamiętaj, że żadne zabezpieczenie komputera nie okaże się dobre, jeśli nie zabezpieczysz go hasłem. Użytkownicy dzielą się z grubsza rzecz biorąc na:

 • Administratorów
 • Normalnych użytkowników

Administrator może zmieniać przeróżne ustawienia komputera, instalować programy, włączać lub wyłączać zabezpieczenia komputera, zaś zwykły użytkownik może jedynie uruchamiać wybrane programy. W firmach administratorami są zazwyczaj wykwalifikowani informatycy, a użytkownikami zwykli pracownicy. A w domu?

Domyślasz się zapewne, że to osoba dorosła powinna być administratorem, a dziecko użytkownikiem. Co może się stać, gdy przegapisz sprawę i administratorem zostanie dziecko? W takim przypadku pozwalasz dziecku sterować swoim komputerem. Dziecko może zainstalować cokolwiek zechce, nawet … wirusa. Dziecko może wykasować Twoje ważne pliki. Może niechcący przesłać Twoje poufne dane do Internetu. Czy dałbyś dziecku prowadzić swój samochód? No właśnie. Dziecko nie może być administratorem komputera, bo mogłoby z łatwością wyłączyć limit na komputer. Kiedy rzeczywiście zaistnieje potrzeba zainstalowania nowego programu lub zmiany konfiguracji komputera, niech poprosi o to Ciebie!

Zacznijmy więc po kolei:

Po pierwsze – ochroń konta administratorów hasłem

Tu znajdziesz instrukcję zmiany hasła w Windows

Po drugie – utwórz konto dla dziecka

Takie konta użytkowników należy założyć dla każdego domownika. Od tej pory każdy może bezpiecznie i niezależnie od innych osób używających tego komputera przechowywać swoje pliki, zmieniać ustawienia pulpitu, konfigurować program pocztowy itp. Jednocześnie tylko administratorzy mogą dokonywać poważnych zmian konfiguracyjnych w komputerze. Tak jest po prostu bezpieczniej. Niezależnie, czy będziesz używał programu Limit na komputer, czy nie dbaj o bezpieczeństwo swojego komputera zakładając każdemu użytkownikowi komputera oddzielne konto z odpowiednim poziomem uprawnień.

travelcenteruk | Themesbase