5 zasad jak nie tracić czasu z dzieckiem

czytanie razem

Serce się kraja, kiedy rozpoczął się nowy rok szkolny i nasze pociechy trzeba z rana zrywać z łóżka, wkładać im na plecy ciężki plecak. Chciałoby się przynajmniej, żeby po szkole dzieci mogły dobrze odpocząć przed kolejnym dniem w hałaśliwej i stresującej szkole. Chciałoby się…, ale czy można?

Zadaniem rodzica jest przygotowanie dziecka do życia. Życie, chociaż pełne przyjemnych chwil, stawia przed człowiekiem również pewne wymagania. Żeby się utrzymać musisz pracować. Żeby mieć dobrą pracę musisz się czymś wykazać. O wiele łatwiej o dobrą posadę, gdy włada się dobrze, chociaż jednym językiem obcym, a jeszcze łatwiej, gdy znasz je dwa. Łatwiej o podwyżkę, gdy jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Po prostu łatwiej w życiu, gdy jest się do niego dobrze przygotowanym. Nie trać więc czasu. Dobrze przygotuj dziecko do życia.

Jeśli więc chcesz, aby Twoim dzieciom było w życiu lepiej, dobrze je do tego życia przygotuj. Oczywiście bez przesady. Nie chodzi o znany z Japonii wyścig szczurów rozpoczynający się już w wieku dziecięcym, ale o zwykłą prostą rodzicielską mądrość:

  • Wybierając zabawkę skorzystaj z zabawki edukacyjnej, która rozwinie umiejętności Twojego dziecka. Zamiast prostej kolorowanki podaruj książeczkę z łamigłówkami dopasowanymi do wieku dziecka. Ten czas nie będzie stracony!
  • Włączając dziecku telewizor nakieruj je na program, film czy bajkę, która wniesie coś do jego życia. Nie morderczy film akcji, ale bajkę z morałem, program popularnonaukowy czy film pokazujący wartościowe postawy życiowe. Ten czas nie będzie stracony!
  • Proponując dziecku wspólne wyjście z domu, postaraj się, aby nie skończyło się tylko na wyprawie do sklepu i z powrotem. Zaproś na loda, idź do cukierni, usiądź na ławce, porozmawiaj. Ten czas nie będzie stracony!
  • Spośród zabaw i sportów wybieraj i proponuj dziecku te, które najbardziej lubi. Pomyśl o swoich wspomnieniach z dzieciństwa. Pomyśl o swojej ulubionej zabawie. Chyba teraz, jako rodzic, nie chciałbyś zostać zapamiętany, jako ktoś, kto od czasu do czasu wstaje zza komputera tylko po to by przygotować kolację. Stań się osobą, za którą syn czy córka zatęskni w swoim dorosłym życiu. Nawet, jeżeli ta zabawa to po raz setny odgrywana scena ze sklepu z butami. Ten czas nie będzie stracony!
  • Bierz dziecko na kolana, przytulaj i mów, że je kochasz. Ten czas nie będzie stracony.

Dzieci szybko rosną. Dzieci potrzebują zabawy. Niestety to Ty, jako rodzic musisz w tym ograniczonym czasie przygotować swoje dziecko do życia. Nie trać więc czasu, a ten który masz wykorzystuj jak najlepiej. Dla kontrastu zobacz jak można bezsensownie czas stracić:

  • Daj dziecku byle jaką zabawkę.
  • Włącz mu telewizor i nich przestanie Ci przeszkadzać.
  • Weź dziecko na zakupy, bo przecież nie może ciągle siedzieć w domu.
  • Mów dziecku, że ma się bawić samo. Najlepiej przy komputerze, bo w ten sposób najłatwiej zabić czas.
  • Kiedy padasz z nóg, a dziecko wymaga Twojej uwagi, nakrzycz na nie, to się odczepi.

Strona korzysta ze zdjęć FreeDigitalPhotos.net

 

travelcenteruk | Themesbase