Komputer a zdrowie dziecka

Szkodliwy wpływ komutera na dzieciBardzo się cieszymy z tego, że żyjemy w epoce komputerów i rozwijającej się informatyki. Czy w domu, czy w pracy, czy nawet w drodze – z pomocą smartfonu ciągle jesteś online i wiesz wszystko lub wykorzystując zasoby Internetu, możesz wiedzieć wszystko. Fantastycznie. Dlaczego by więc ograniczać czas przy komputerze?

Przyczyn jest wiele i jeśli głębiej się zastanowić to na prawdę nie wiem co jest gorsze. Wyobraź sobie dziecko, które przesadza z ilością czasu przy komputerze. Czym to grozi?

  • Wada postawy. Organizm dziecka nie jest w pełni ukształtowany. Stąd długotrwałe przesiadywanie przy komputerze ze zdwojoną siłą wykrzywia kręgosłup. Jak nic, potrzebne będą dodatkowe zajęcia z tzw. gimnastyki korekcyjnej ale to jeszcze nie wszystko! Wraz z wiekiem dolegliwości związane z bólem pleców nasilą się. Może jako osoba dorosła już to czujesz po sobie?
  • Gorszy rozwój fizyczny. Im więcej ćwiczysz, tym bardziej nabierasz sprawności. Jeśli odwrócimy to powiedzenie, to okaże się, że im mniej ćwiczysz, tym mniej się rozwijasz. Czas mija nieubłaganie. Jeśli w ciągu dnia przez 6 godzin dziecko siedzi przy komputerze, to musi braknąć czasu na aktywność fizyczną. Komputer uzależnia. Jeśli słyszysz od dziecka, że lepiej siedzieć przy komputerze, niż bawić się na dworze, to jest to już pierwsza oznaka uzależnienia od komputera. Przypomnij sobie swoją młodość: piłka, guma, trzepak, rowery itp. To właśnie te aktywności pozwoliły Ci stać się tym kim jesteś teraz. Bez nich łatwo wpaść w otyłość a później w konsekwencji w choroby układu krążenia i serca.
  • Wady wzroku. Każdy dorosły to wie, że zbyt długie przesiadywanie przy komputerze znacznie obciąża wzrok. Praktycznie wszyscy moi znajomi programiści mniej lub bardziej regularnie używają kropli do oczu. Przepisy prawa pracy nakazują pracodawcy finansowanie okularów ochronnych dla pracowników przesiadujących 8 godzin przy komputerze. A mówimy przecież o osobach dorosłych. Pomyśl więc co się dzieje z oczami kilkulatka wpatrzonymi nieruchomo w monitor komputera. To zagrożenie można zobaczyć na własne oczy pozwalając dziecku przez jeden dzień bawić się przy komputerze bez ograniczeń. Czerwone oczy murowane!
  • Wyalienowanie społeczne. Umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji społecznych jest równie ważna, co siła fizyczna. Może się to wydawać dziwne, ale te umiejętności również trzeba opanować i ćwiczyć. Dziecko może je wyćwiczyć głównie wśród rówieśników… jeśli z nimi przebywa. Bo jeżeli kontakt ze światem ogranicza się do kontaktu nawiązywanego poprzez klawiaturę i ekran, to z funkcjonowaniem w rzeczywistym świecie będzie bardzo źle.
  • Zaburzenie wartościowania. Każdy z nas kieruje się jakimś systemem wartości. Zazwyczaj nie jest to jedna uznawana przez nas ideologia, ale wypadkowa kilku uznawanych przez nas postaw. Swoją wartość ma ciekawa praca, kochana rodzina, upragniony odpoczynek. Dobrze jeżeli nic nie przesłania tego co dla nas w życiu jest najwartościowsze. Niestety czasami mimo ładnej pogody i czekających na Ciebie w domu pociech musisz zostać dłużej w pracy. Nie ma problemu jeżeli zdarza się to rzadko, gorzej gdy jest to reguła. Zobacz, jak łatwo stracić kontrolę w dążeniu do tego co jest w życiu najważniejsze. O wiele łatwiej zagubić się w tym dzieciom, które nie mają jeszcze bagażu własnych doświadczeń. Dzieci przesadzające z komputerem, uzależniają się.

Jeśli więc rodzic chce pozwolić dziecku na zabawę przy komputerze, ale chce też ochronić je przed negatywnymi skutkami używania komputera, powinien stosować się do starej prawdy życiowej: „Co za dużo to nie zdrowo”.

Właśnie z myślą o zdrowiu fizycznym i psychicznym dzieci, powstawał program Limit na komputer. Jeżeli kwestia ograniczenia czasu przy komputerze dotyczy także Twoich dzieci zapoznaj się z tym programem.

 

Strona korzysta ze zdjęć FreeDigitalPhotos.net

travelcenteruk | Themesbase