Jak nagradzać dzieci? 3 Zasady nagradzania dziecka

Każdy kochający rodzic chce sprawiać swoim dzieciom przyjemności. To dobrze. Każdy rodzic musi jednak pamiętać o skutkach wychowawczych nagradzania dziecka.

1. Nie chcesz mieć w domu wyrachowanego materialisty

Nie chcesz przecież wychować sobie potomka, który pomoże Ci w zakupach tylko dlatego, że w zamian dostanie czekoladę! Co innego, gdy dziecko samo zechce Ci pomóc w zakupach, a Ty z wdzięczności dasz mu tę czekoladę. Dlatego nie można nagradzać za każdą czynność, albo nagradzać wtedy, gdy widać, że dziecko zrobi coś dobrego tylko po to by otrzymać nagrodę.

2. Nie rozpieszczaj zanadto

Jakie to sympatyczne, kiedy dziecko otrzymując niewielki i niedrogi prezent, cieszy się z niego! Chcesz mu wtedy dawać więcej i więcej. Jeśli jednak przyzwyczaisz swoje dziecko do wyłącznie drogich i markowych zabawek nagród, to jesteś na prostej drodze do wychowania wybrednego egoisty, który w swej dziecięcej uczciwości nieraz brzydko  skomentuje skromny upominek. Staraj się aby nagrody były częste i niewielkie. Duże prezenty zostaw na duże okazje.

3. Wprowadź domowy regulamin

Kiedy można więc nagradzać? Nagroda powinna być niespodzianką, więc nie może pojawiać się zawsze (patrz pkt 1). Jeżeli chcesz w wychowawczy sposób wymóc pewne zachowaia u dziecka, lepiej sprawdzi się domowy regulamin. Jeśli wywiążesz się z domowych obowiązków, to otrzymasz coś w zamian. Taka zapracowana nagroda nie powinna być czymś drogim (patrz pkt 2). Może to być zasłużone kieszonkowe pod koniec tygodnia, albo dodatkowy czas zabawy na komputerze. Taki model nagradzania i wychowania dzieci prezentuje program Limit na komputer, wprowadzający ograniczenie czasowe na komputer dla dzieci. Nie dość, że nie pozwalasz na uzależnienie dziecka od komputera, to jeszcze odnajdujesz sensowny sposób nagradzania dziecka za wywiązywanie się z domowych obowiązków.

 

travelcenteruk | free wordpress themes