Jak ograniczyć czas na komputerze. Kontrola rodzicielska „Limit na komputer”

Jeżeli chcesz ograniczyć użytkownikom czas pracy na komputerze z systemem Windows do dyspozycji otrzymujesz szereg różnych możliwości:

  • Możesz skorzystać z kontroli rodzicielskiej systemu Windows Vista lub Windows 7
  • Możesz ustawić limit czasowy z wykorzystaniem linii poleceń w Windows XP Home

Niestety oba te narzędzia pozwalają na określenie limitu w dość skąpy sposób. Możesz mianowicie określić tu jedynie, że logowanie jest możliwe w określone dni w pewnych godzinach, np. możesz zezwolić na logowanie się w godzinach 15-19 w dni od poniedziałku do piątku oraz w godzinach od 10-19 w sobotę i niedzielę. Innymi słowy zezwoliłeś na pracę przy komputerze przez maksymalnie 4 godziny w dni robocze i przez 9 godzin w weekend!

Jeśli założyć, że chcesz w ten sposób ograniczyć czas wykorzystania komputera dla dziecka, to chyba daliśmy zbyt wiele… Wydaje się, że ograniczenie czasu powinno określić przez ile czasu w ciągu dnia dziecko może korzystać z komputera. Mniej istotne jest, czy skorzysta z niego rano, wykorzystując wtedy cały swój limit, czy też usiądzie do zabawy dopiero wieczorem.

Jest to tym bardziej istotne, że chociaż komputer jest inteligentną zabawką, uczy, rozwija, bawi, to jednak jego nadużywanie, zwłaszcza w bardzo młodym wieku powoduje, że dziecko zaniedbuje rozwój fizyczny, nie rozwija umiejętności impersonalnych i powoli uzależnia się od komputera.

Rozwiązaniem pozwalającym na określenie limitu dla dziecka jest program „Limit na komputer”. Pozwala on na:

  • określenie indywidualnych dziennych limitów czasowych dla wybranych użytkowników komputera
  • generowanie kuponów pozwalających na przedłużenie pracy komputera o określony czas.

Ten program pozwala na zdefiniowanie czasu na dzień. Nie określasz dokładnych godzin, kiedy ten czas może być użyty, a jedynie definiujesz limit, którego nie wolno przekroczyć. Po przekroczeniu limitu użytkownik zostanie automatycznie wylogowany.

Generowane i drukowane kupony pozwalające na przedłużenie swojego limitu czasowego mogą być wykorzystane jako pomocniczy środek wychowawczy. Możesz nagradzać nim szczególne osiągnięcia dziecka, motywować je do pomocy w domu, zachęcić do nauki itp.

Nie pozwól, aby komputer stał się źródłem konfliktów między Tobą a dzieckiem. Daj mu prawo do komputera, ale kontroluj jego wykorzystanie. Niech komputer stanie się Twoim sprzymierzeńcem w wychowaniu dziecka. Pamiętaj, że dobry rodzic, to mądry rodzic! Zainstaluj go już dziś.

travelcenteruk | free wordpress themes