Odrębne konta dla użytkowników komputera – podstawa domowego bezpieczeństwa

Pamiętaj, że żadne zabezpieczenie komputera nie okaże się dobre, jeśli nie zabezpieczysz go hasłem. Użytkownicy dzielą się z grubsza rzecz biorąc na:

  • Administratorów
  • Normalnych użytkowników

Administrator może zmieniać przeróżne ustawienia komputera, instalować programy, włączać lub wyłączać zabezpieczenia komputera, zaś zwykły użytkownik może jedynie uruchamiać wybrane programy. W firmach administratorami są zazwyczaj wykwalifikowani informatycy, a użytkownikami zwykli pracownicy. A w domu?

Domyślasz się zapewne, że to osoba dorosła powinna być administratorem, a dziecko użytkownikiem. Co może się stać, gdy przegapisz sprawę i administratorem zostanie dziecko? W takim przypadku pozwalasz dziecku sterować swoim komputerem. Dziecko może zainstalować cokolwiek zechce, nawet … wirusa. Dziecko może wykasować Twoje ważne pliki. Może niechcący przesłać Twoje poufne dane do Internetu. Czy dałbyś dziecku prowadzić swój samochód? No właśnie. Dziecko nie może być administratorem komputera, bo mogłoby z łatwością wyłączyć limit na komputer. Kiedy rzeczywiście zaistnieje potrzeba zainstalowania nowego programu lub zmiany konfiguracji komputera, niech poprosi o to Ciebie!

Zacznijmy więc po kolei:

Po pierwsze – ochroń konta administratorów hasłem

Tu znajdziesz instrukcję zmiany hasła w Windows

Po drugie – utwórz konto dla dziecka

Takie konta użytkowników należy założyć dla każdego domownika. Od tej pory każdy może bezpiecznie i niezależnie od innych osób używających tego komputera przechowywać swoje pliki, zmieniać ustawienia pulpitu, konfigurować program pocztowy itp. Jednocześnie tylko administratorzy mogą dokonywać poważnych zmian konfiguracyjnych w komputerze. Tak jest po prostu bezpieczniej. Niezależnie, czy będziesz używał programu Limit na komputer, czy nie dbaj o bezpieczeństwo swojego komputera zakładając każdemu użytkownikowi komputera oddzielne konto z odpowiednim poziomem uprawnień.

Jedna odpowiedź na „Odrębne konta dla użytkowników komputera – podstawa domowego bezpieczeństwa

travelcenteruk | Themesbase