10 rad – jak uniknąć uzależnienia dziecka od komputera

rules book

Komputery są fajne. Można na nich robić fajne rzeczy. Można na przykład czytać fajne lifehacki na lifehacking.pl. Osobiście kiedy je czytam, nie potrafię skończyć na jednym. Zawsze pod artykułem znajdę kolejne ciekawe artykuły i prawdę mówiąc, jak już raz się zacznie, to trudno skończyć.

 

Jestem dorosły. Mam dzieci. Dzieci patrzą na to co robię i robią to samo. Jeśli się denerwuję, że nie przychodzą na kolację, bo chcą dokończyć jakiś wciągający epizod gry, a jedzenie stygnie, to mogę mieć żal tylko do siebie…

 

Jeśliby popatrzeć na nowe pokolenie przez pryzmat używania komputera, to można łatwo dojść do wniosku, że dzieci są najbardziej narażone na uzależnienie od komputera i Internetu.

 

Przedstawmy zatem kilka propozycji, które spowodują, że przynajmniej częściowo uchronimy dziecko przed tą formą uzależnienia:

1. Opóźnij moment rozpoczęcia przygody dziecka z komputerem

Rodzice inwestują w swoje dzieci ucząc je pewnych umiejętności wcześniej niż jest to wymagane. Ma to sens, bo dziecku łatwiej w młodym wieku przyswoić język obcy, dziecko znające literki w przedszkolu lepiej sobie poradzi w szkole itp. Jednak pod kątem uzależnienia od komputera, jako rodzic nie musisz mieć obaw o to, czy twoje dziecko dogoni rówieśników. Wiedza informatyczna wchodzi dzieciom do głowy dość intuicyjnie nawet w późniejszym wieku. Pomyśl o dzisiejszych 30-letnich programistach. Chyba mało który z nich w wieku 3, 5 lat pracował z komputerem, a w końcu wyrośli na prawdziwych komputerowych ekspertów!

2. Nie zostawiaj dziecka samego

 

Pokusa zostawienia malucha samego przy komputerze, dla zmęczonego obowiązkami rodzica jest bardzo atrakcyjna. Komputer jest na tyle ciekawy, że dziecko w czasie zabawy nie będzie zawracać głowy mamie ani tacie. Niestety zwłaszcza na początku towarzystwo rodzica jest bardzo wskazane. Musisz tłumaczyć co jest dobre, a co złe, co wolno, a co nie. Z czasem dziecko zrozumie te zasady i dopiero wtedy możesz pozwolić mu stopniowo na samodzielną zabawę

3. Uważaj na Internet

 

Treści w Internecie mogą narażać dziecko, czyli twój największy skarb, na realne niebezpieczeństwo. Wytłumacz dziecku na czym mogą polegać te niebezpieczeństwa, naucz braku ufności. Podkreśl, że w każdym przypadku dziecko może zwrócić się do Ciebie o pomoc. Wzmocni to jednocześnie wasze wzajemne zaufanie, które w rodzinie jest tak istotne. Śmiało skorzystaj z oprogramowania filtrującego treści niedozwolone: brutalne gry, wulgarne wypowiedzi, zdjęcia pornograficzne. Godne polecenia programy to chociażby Beniamin (http://www.beniamin.pl/), Opiekun dziecka w Internecie (http://www.opiekun.pl/). Skorzystaj z nich nawet jeżeli ufasz swojemu dziecku i wiesz, że nie odwiedza stron z niewłaściwą treścią. Na taką stronę można trafić przez pomyłkę, nawet przez literówkę!

 

4. Ogranicz czas korzystania z komputera

 

Chociaż komputer jest najlepszą zabawką, to akurat w przypadku tej zabawki należy unikać udzielania dostępu bez ograniczeń. Różne są na ten temat poglądy: niektórzy twierdzą, że przedszkolak może korzystać z komputera przez maksymalnie pół godziny dziennie, uczeń szkoły podstawowej godzinę itp. System Windows ma wbudowany mechanizm pozwalający określić dozwolone godziny logowania np. od 17-18. Takie ograniczenie może jednak być zbyt sztywne. W tym przypadku możesz skorzystać np. z Limitu na komputer (http://www.mobilo24.eu/limit). Ten program pozwala ustawić indywidualnie dla użytkowników Windows limity dzienne (niezależne od godziny logowania), ale dodatkowo pozwala na drukowanie kuponów przedłużających to ograniczenie. Kuponami możesz następnie nagradzać dziecko za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków, lepsze oceny w szkole itp. Pamiętaj, że im więcej czasu dziecko spędza przy komputerze tym łatwiej jest mu się od niego uzależnić. Rozsądne i elastyczne ograniczenie czasu dostępu jest więc jednym z twoich podstawowych zadań.

5. Ustal zasady korzystania z komputera

 

Każda rodzina ma inne problemy i własne sposoby ich rozwiązywania. Jeżeli twoje dziecko jest niejadkiem, to możesz zachęcić(nie karać, ale zachęcić!)  je do obiadu nagradzając dodatkowym kuponem przedłużającym zabawę przy komputerze za ładnie zjedzony posiłek. Jeśli chcesz zmotywować dziecko do pomocy w domu lub pilniejszej nauki, ustal nagrodę za pożądane zachowania. Zauważ, że takie nagradzanie dziecka nie dość, że nic cię nie kosztuje, to jeszcze sprawia wiele frajdy i tobie i twoim pociechom! Spisz te zasady i zawieś na domowej tablicy ogłoszeń. Bądź elastyczny. Zmień je, jeżeli sytuacja będzie tego wymagała.

6. Nie miej wyrzutów sumienia

 

Rodzice ograniczający dzieciom dostęp do komputera mają niekiedy z tego powodu wyrzuty sumienia. Pamiętaj jednak, że dobry rodzic to mądry rodzic. Dobry rodzic to nie ten, który daje wszystko i bez ograniczeń. Dobry rodzic daje to co jest potrzebne i absolutnie nie w nadmiarowej ilości. Pomyśl o komputerze jak o słodyczach. Wcale nie będziesz dobrym rodzicem jeżeli pozwolisz dziecku jeść czekoladę bez żadnych ograniczeń. Jako dobry wychowawca musisz zadbać o różnorodność diety twojej pociechy. Jako dobry rodzic powinieneś wytłumaczyć dziecku, że oprócz komputera istnieje wiele innych ciekawych rzeczy do robienia.

7. Dobieraj właściwe oprogramowanie

 

Gry dla dzieci można z grubsza podzielić na te inteligentne i… mniej inteligentne. Śmiało inwestuj w programy uczące języka obcego, matematyki, przyrody itp. Godne są chociażby gry przygodowe, cała gama oprogramowania edukacyjnego, często dołączonego do szkolnych podręczników. Unikaj z kolei gier, w których liczy się wyłącznie tempo naciskania na klawisze. Jeśli chcesz zafundować swojemu dziecku ruch, zabierz je na rower lub zagraj z nim w piłkę!

8. Naucz się, jak poprawnie obsługiwać komputer

 

Może ci się wydawać, że to dziwna rada, ale wielu rodziców nie przestrzega podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu i komputera, jak więc mają przekazać tę wiedzę dziecku!? Musisz wiedzieć co to jest konto administratora komputera, konto normalnego użytkownika, musisz czuć, co jest potencjalnym niebezpieczeństwem w Internecie, wiedzieć jak pracować z programem antywirusowym i na czym polega kontrola rodzicielska i jeszcze wiele innych rzeczy.

9. Dyskretnie monitoruj

 

Bądź zawsze w pogotowiu. Nie chodzi o to, żeby stać nad dzieckiem i czuwać nad każdym kliknięciem. Po prostu porozmawiaj z dzieckiem o jego komputerowych przygodach. Pobaw się z nim razem. Komputer często rozdziela rodziców od dzieci, a tymczasem może was do siebie zbliżyć.

10. Niech komputer będzie twoim sprzymierzeńcem w wychowaniu dzieci

 

Potraktuj komputer, jako elektroniczną nianię, swojego pomocnika, dzięki któremu wydrukujesz dla dziecka kolorowanki na dalsze godziny zabawy, który sam wyznaczy dziecku limit czasu zabawy, który nauczy twoją pociechę nowych słówek i umiejętności. Komputer nie może przeszkadzać! Komputer ma być narzędziem dzięki któremu dziecko się rozwija.

 

Strona korzysta ze zdjęć FreeDigitalPhotos.net

travelcenteruk | free joomla 2.5 templates